Keşan Belediyesi, Edirne Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğinde düzenlenen “Keşan Belediyesi XVIII. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası” başladı.

Keşan Atatürk Stadı Spor Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programına; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Rafet Gülmez, Edirne İl Temsilcisi Umut Güney, Gençlik ve Spor İl Müdürü Vedat Çimeni sporcular ve veliler katıldı.

Açılış töreninde konuşan Güney, Türk satrancında önemli bir yere sahip olan Keşan Belediyesi Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nın 18’incisinin gerçekleştirildiğini söyledi.

6 ÜLKEDEN SPORCULAR KATILDI

Bu yıl turnuvaya olan ilginin kendilerini sevindirdiğini belirten Güney, “Turnuvamıza; Gürcistan, Bulgaristan, Tunus, Azerbaycan, Türkmenistan ve ülkemizden sporcularımız katılmıştır. Ülkemizden 25 farklı ilden 153 sporcu ile turnuvamızı başlatacağız. Satranç sporunun gelişimi konusunda desteklerini bizden esirgemeyen Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Selim Ak’a, Federasyon Başkanımız Gülkız Tula ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim. Turnuvaya katılan tüm sporcularımıza başarılar dilerim.” dedi.

Gülmez ise Keşan’da böyle güçlü bir turnuvanın düzenlenmesinin yerel yönetimlerin katkısı ve desteği ile mümkün olduğunu ifade etti.

Gerek sporcuların deneyim kazanması gerek bölgenin ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması, satranç kültürünün yaygınlaştırılması açısından oldukça kıymetli olan turnuvaların düzenlenmesinin federasyonunun temel hedefleri arasında yer aldığını aktaran Gülmez, “Satrancın birleştirici ve çoğaltıcı gücünün farkında olan başta Keşan Belediye Başkanımıza, Gençlik ve Spor İl Müdürümüze ve turnuvanın gerçekleşmesinde katkısı olan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

TURNUVAYA İLGİ BİZİ HEYECANLANDIRIYOR

Helvacıoğlu da satrancın kalbinin Keşan’da attığını dile getirdi.

Keşan Belediyesi 18. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası için taşın altına ellerini koyduklarını vurgulayan Helvacıoğlu, şunları kaydetti:

“Ata’mızın bize emanet ettiği Cumhuriyetimizin 100. yılında satranç turnuvamızı gerçekleştiriyoruz. İllerde yapılamayan bir etkinliği ilçemizde yapmaya gayret ediyoruz. Turnuvamıza olan ilgi ve talep, bizleri heyecanlandırıyor. 6 ülke ve 25 ilimizden sporcularımız turnuvamıza katılıyor. Keşan Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde; satranca gönül veren sporcuların Keşan’ımızda olması da bizleri fevkalade mutlu ediyor. Atatürk’ün yolunda, Cumhuriyet’in çizgisinde 100’üncü yılda bu turnuvayı yapmaktan gurur duyuyoruz. Hep ifade ettiğimiz gibi; satranç bizler için bir kültürdür ve Keşan olarak bu kültüre sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki; satranç tahtası insan zihninin jimnastik salonudur. Satranç ustalarının da dediği gibi; ‘Satranç tahtasında tüm denizlerdekinden daha fazla macera vardır’ diyerek birazdan ilk hamleleri hep birlikte yapacak ve turnuvamızı başlatacağız. Ben bu düşüncelerle; katılan tüm sporcularımıza başarılar diliyor, satranç turnuvamızın Keşan’ımıza ve tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Konuşmaların arından Mustafa Helvacıoğlu turnuvanın açılış hamlesini yaptı.

Gazete Bakış Haber Merkezi