30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kutlamalar sabah saatlerinde Atatürk Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni ile başladı. Törende Çorlu Kaymakamlığı, 5. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ile Çorlu Belediyesi’nin çelenkleri Atatürk Anıtı'na sunuldu. Tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Çelenk sunma töreninin ardından Çorlu Kaymakamlığı hizmet binasında tebrikat töreni gerçekleştirildi. Kaymakamlık makamında gerçekleştirilen tebrikat töreninde Tekirdağ Vali Yardımcısı ve Çorlu Kaymakam Vekili Kaan Peker, 5. Kolordu Komutanı Tümgeneral Muammer Alper, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Bilgehan Yücel; resmî kurumların temsilcileri, askeri erkân, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin tebriklerini kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Kaymakamlık makamındaki tebrikat töreninin ardından Omurtak Caddesi'nde düzenlenen etkinliklerle devam etti. Tekirdağ Vali Yardımcısı ve Çorlu Kaymakam Vekili Kaan Peker, 5. Kolordu Komutanı Tümgeneral Muammer Alper ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt etkinlik alanına gelerek tören aracı ile halkı ve tören kıtalarını selamladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve şiirlerin okunmasının ardından Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları Topluluğu ekipleri gösterisini sergiledi. Büyük bir coşkuyla kutlamalara katılan Çorlulu vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak Zafer Bayramı coşkusuna eşlik etti.

“Trakya Manevraları'nın Unutulmaz Hatıraları”

17-20 Ağustos 1937 yılında Mareşal Fevzi Çakmak komutasında gerçekleştirilen Trakya Manevraları'nı teftiş eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafları ve dönemin gazete haberlerinden oluşan "Trakya Manevraları'nın Unutulmaz Hatıraları" sergisi Atatürk Evi’nde ziyarete açıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sergi, 30 Ağustos-2 Eylül 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Fener Alayı Tek Yürek Oldu

Saatler 20.15’i gösterdiğinde 30 Ağustos Fener Alayı başladı. Çorlu Şehitliği’nden başlayan ve Atatürk Meydanı’nda son bulan Fener Alayına, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı. Binlerce kişilik Fener Alayı büyük bir coşkuyla Atatürk Meydanı’na yürüdü.

Başkan Sarıkurt: “30 Ağustos En Parlak Zaferimizdir”

Fener Alayının yürüyüşünü tamamlayarak Atatürk Meydanı’na varmasının ardından kürsüye çıkarak alanı dolduran binlerce Çorlulu vatandaşa seslenen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt şunları söyledi: “30 Ağustos, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin en parlak zaferlerinden biridir. İstiklal Savaşı'nın en zorlu anlarında, vatan topraklarını işgal eden düşman güçlerine karşı verilen bu destansı mücadele; milletimizin azmi, kararlılığı, birlik ve beraberliği sayesinde zaferle sonuçlanmıştır.

İşte bu zafer, milletimizin iradesini, inancını ve vatan sevgisini tüm dünyaya bir kez daha gösterdiği anlamlı bir dönüm noktasıdır. Bugün, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlarken, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin ne kadar büyük fedakârlıklarla kazanıldığını bir kez daha hatırlamalıyız.

“Birlik ve Beraberlik İçerisinde Olmalıyız”

Ülkemizin aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerlemesi için, birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Bunun için de farklılıklarımıza değil ortak değerlerimize sarılmalıyız. Hepinizin benim gibi düşündüğüne eminim: Ulusumuzun en büyük ortak değeri Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Birlikte el ele vererek, her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimize olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; hepinizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından sahneye çıkan “100 Yıllık Emanet Cumhuriyet Dans Tiyatrosu” izleyicilere unutulmayacak bir dans performansı sergiledi.

DJ Suat Ateşdağlı’dan Muhteşem Performans

Son olarak ünlü DJ Suat Ateşdağlı sahneye çıkarak Çorlulu vatandaşlara müzik dolu keyifli bir akşam yaşattı. Lazer ve ışık gösterisi eşliğinde şarkılara eşlik eden Çorlu halkı coşku dolu bir Zafer Bayramı kutlaması yaşadı.

gazetebakış-30 Ağustos Zafer Bayramı Çorlu'da kutlandı2

gazetebakış-30 Ağustos Zafer Bayramı Çorlu'da kutlandı3

Muhabir: Eyüp Şahin Pakyürek