Tekirdağ Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törene Tekirdağ Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ünal Bingül, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Baro Başkanı Avukat Egemen Gürcün ve avukatlar katıldı.

Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ünal Bingül törende yaptığı konuşmada, “Değerli meslektaşlarım, ailelerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yeni adli yıl diliyorum. Her şey gönlünüze göre olsun” dedi.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül de adaletin,  insanlık tarihinin tarifi ve temini için en çok çaba sarf edilen kavramlardan biri olduğunu belirtti. Adaletin, insanlığın en temel ihtiyacı olduğunu vurgulayan Gül, “Mazlumun sığınağıdır. Devletin değeri, hikmeti, kalbidir adalet. Bir yargı mensubu olarak bu ihtiyacı ve hassasiyeti bilerek hakkın tecellisi noktasında var gücümüzle mücadele etmek yegane vazifemizdir. ‘Adalet yerini bulsun da isterse kıyamet kopsun’ temel şiarımız. Aziz milletimizin ve kutlu devletimizin birliği beraberliği, devamlılığı ve huzuru içindir bütün çabamız” ifadelerini kullandı.

Baro Başkanı Gürcün de  savunma hakkına saygının, adil yargılanma hakkının temeli olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizde hak ve özgürlüklerin teminatı olan avukatların örgütlü gücünü temsil eden bizler, başlangıcında olduğumuz 2023-2024 adli yılı bu sene de kaygıyla karşılıyoruz. Yeni bir adli yılı umutla ve heyecanla değil kaygıyla karşılamamızın sebebi, sadece avukatlara ait meslek sorunu gibi görünen ancak artık ulusal çapta bir hak arama özgürlüğünün ve adalete erişimin de içinde bulunduğu adalet krizidir” değerlendirmesinde bulundu.

trakyagazetesi-Adli yıl açılış töreninde “adalet krizi” vurgusu

Muhabir: İlkay Danacılar