Tekirdağ’da Ahilik Haftası dolayısıyla Hasan Ali Yücel Meydanı’nda kutlama programı düzenlendi. Programa, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Tekirdağ milletvekilleri Mestan Özcan, Nurten Yontar, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Süleymanpaşa Kaymakamı Murat Güler, Tekirdağ esnafı ve vatandaşlar katıldı.

Mehter marşı ile başlayan kutlama programı, Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.  Daha sonra Süleymanpaşa Halk Eğitim Merkezi tiyatro ekibi tarafından, “Ahilik ve Pabucu Dama Atmak” adli oyunu sahneledi. Programda açılışında konuşan Tekirdağ Ticaret İl Müdürü Mehmet Furtuna, ahiliğin birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur olduğunu ifade etti. 

YILIN AHİSİ NİHAT PEHLİVAN SEÇİLDİ

Ahiliğin din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesi olduğuna işaret eden Furtuna, şöyle konuştu: “Ahilik, zengin-fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. Bunun için herkesin bir mesleği ve işi olmalıdır. Ahi; huyları güzel olan, zekatını veren, anne ve babasına, ihsanda ve itaatte bulunan, komşusunu ağırlayan, eline geçeni veren, işlerini güzelleştiren, sözlerinde doğru olan, sırları saklayan, ahdi koruyan, sevgiye riayet eden, yalanı ve riyayı atan, helal kazancı gözeten, haramı bırakan, halka ihsan eden, kötülük edene dahi iyilik eden, yakınlarını dolaşıp, hastayı ziyaret edip, halini hatırını soran kişidir."

Programda yılın ahisi olan, Çorlu’da oto tamir ustalığı yapan Nihat Pehlivan’a, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Sami Kayın tarafından kuşağı bağlandı. Tekirdağ Esnaf Odaları Birliği tarafından seçilen Nihat Pehlivan, yılın kalfası Muzaffer Kahramanoğlu ve yılın çırağı Yusuf Yılmaz’a ödül ve plaketleri sunuldu.

gazetebakış-Ahilik Haftası törenle kutlandı2