Çerkezköy Belediyesinin hayata geçirdiği projelerden biri olan Halk Akademisi, meyvelerini toplamaya başladı.

Liselere Geçiş Sistemi yerleştirme sonuçları açıklandı. Sınavlara Çerkezköy Belediyesi Halk Akademisi’nde eğitim görerek hazırlanan 155 öğrenciden 6’sı yüzde 5’lik dilime, 15’i yüzde 10’luk dilime ve 43’ü de yüzde 20’lik dilime girme başarısı gösterdi.

2022-2023 eğitim öğretim dönemi Liselere Geçiş Sistemi Sınavına Çerkezköy Belediyesi Halk Akademisi çatısı altında hazırlanan öğrencilerden 31’i nitelikli liselere girmeyi başardı.

31 ÖĞRENCİ NİTELİKLİ LİSEYE GİRDİ

Çerkezköy Belediyesi tarafından kurulan ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik 6 farklı branşta kursların verildiği Çerkezköy Halk Akademisi önemli bir başarıya daha imza attı. Akademiden 155 öğrencinin bu yıl LGS sınavına girdiğini belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Halk Akademimizde bu yıl da 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik branşında uzman öğretmenlerimiz tarafından takviye ve destek kursları verdik. Öğrencilerimizi en iyi şekilde LGS’ye hazırlamaya çalıştık. Sonucunda da 155 öğrencimizden 31’i nitelikli liselere, 124 öğrencimiz de kentimizdeki diğer Anadolu liselerine girmeyi başardı” dedi.

Halk Akademisi öğrencilerinden 3’ünün Fen Lisesi, 18’inin nitelikli Anadolu Lisesi, 10’unun nitelikli Mesleki Teknik ve Anadolu Liselerine, 6’sının özel okullara ve 2’sinin de mesleki eğitim merkezlerine girmeyi başardığını aktaran Akay, 116 öğrencinin de yerel yerleştirmelerle Halk Akademisi’nden mezun edildiğini kaydetti. 
Akay, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizden Senanur Altun sınavda yüzde 2,74’lük dilime girerek Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi’ni kazandı. Berat Argeç Gazanfer isimli öğrencimiz de yüzde 3,04’lük dilime girmeyi başararak Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi’ni kazandı. Nesrin Yıldırım isimli öğrencimiz ise yüzde 3,34’lük dilime girerek Prof. Dr. Fuat Sezgin Fen Lisesi’ni kazandı.”

HER ALANDA ÜCRETSİZ DESTEK

Öğrencilerden 6’sının yüzde 5’lik dilime, 15’inin yüzde 10’luk dilime ve 43’ünün de yüzde 20’lik dilime girme başarısı gösterdiğine dikkati çeken Akay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Halk Akademimizde öğrencilerimize yemek, servis, kaynak yayın ve rehberlik gibi birçok alanda ücretsiz destek vermeye çalıştık. Eğitim-öğretim dönemi boyunca öğrencilerimiz burada hem derslerinde eksik oldukları noktaları geliştirme imkanı buldular hem de çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerle eğlenceli zaman geçirdiler. Bu vesile ile tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, bundan sonraki eğitim-öğretim hayatlarında başarılar diliyorum. Ayrıca Halk Akademisi’nde öğrencilerimizin LGS’ye hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve bizlere güvenerek çocuklarını Halk Akademimize kaydettiren velilerimize de teşekkür ediyorum”

Muhabir: Gülçin Kıyıcı