Vahap Akay, Çerkezköy ilçesindeki bir restoranda düzenlenen programda mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Akay, burada yaptığı konuşmada, Çerkezköy Belediyesi olarak 2019 yılından bu yana 4 yıllık çalışma dönemini geride bıraktıklarını söyledi.

Caddeler modern görünüme kavuşturuldu

Bu dönemde  Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesinin kenti genelinde ciddi yatırımlar yaptığını anlatan Akay, 2021 yılı yaz başında başlayan Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nin tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti.

Akay, yaşanan ekonomik kriz ve her türlü zorluğa rağmen planlanandan 5-6 aylık bir gecikme yaşadıklarını dile getirdi.

Atatürk ve Öztrak caddelerinde 3 kilometre uzunluğundaki alanda 32 kilometreden fazla altyapı hattının değiştirildiğini kaydeden Akay, yenilenen Cumhuriyet Meydanı, Atatürk ve Öztrak caddelerinde yapılan kaldırımlar ve ağaçlandırma çalışmaları ile her iki caddenin modern ve estetik bir görünüme kavuşturulduğunu belirtti.

Atıl bina Gençlik Merkezi olacak

Akay, şöyle devam etti:

“Atatürk ve Öztrak caddelerimizdeki çalışmalar süresince zorluklara dayanan ve katlanan esnaf ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Bu 4 yıllık süreç içerisinde Veliköy’de ciddi altyapı yatırımları oldu Büyükşehir Belediyemizin. Kollektör hatlarına bağlantılar yapılarak su taşkınlarının önüne geçilmesi planlandı. Veliköy’de Kebir Camii yanında ve Ihlamur Sokak’ta park düzenleme çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Yine Veliköy’de 1993 yılından bu yana atıl durumda bulunan Veliköy Belediye Binası olarak tasarlanan yapıyı tadilat ve restorasyon çalışmalarının ardından Gençlik Merkezi olarak hizmete sunacağız. İçerisinde etüt merkezleri, kütüphane olacak. Gençlik Merkezimiz Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu ve Veliköylü gençlerimize hizmet verecek.”

Kızılpınar’a semt sahası yapılıyor

Kızılpınar’da 500 kişilik tribün kapasitesi olan semt sahası çalışmalarının yaz sonunda biteceğini ve hizmete açılacağını anlatan Vahap Akay, yine yapımına başlanan Kızılpınar Düğün Salonu’nun sonbaharda tamamlanarak hizmete açılacağını ifade etti.

Kızılpınar’ın 3 mahallesinde de park ve yeşil alan çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Akay, Çerkezköy’ün 12 mahallesinde yaz ve sonbahar aylarında yoğun bir şekilde asfalt, kaldırım ve beton yol çalışması yapılacağını ve bunların ihale hazırlıklarının tamamlandığını belirtti.

Kent Ormanı Projesi hayata geçiyor

Çerkezköy genelinde yeni park, yeşil alan çalışmalarının yanı sıra revize park yapımlarının da devam ettiğini vurgulayan Akay, Orman Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan 580 hektarlık alanı Kent Ormanı yapmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde yapımı devam eden düğün salonunun sonbaharda tamamlanarak hizmete açılacağını ifade eden Akay, üretime başlayan Çerkezköy Halk Ekmek Fabrikası’nın kapasitesini kısa süre içerisinde günlük 40-45 bin ekmeğe çıkartacağını belirterek, “Şu anda günlük 20-22 bin ekmek üretiyoruz. Bir iki ay içerisinde kapasitemizi günlük 40-45 bin ekmek üretecek şekilde hazır hale getireceğiz. Şu anda 10 noktada gerçekleşen satışlarımız, 13-14 noktaya çıkacak.

Ekmek çeşitliliğini de arttıracağız. Kuruluş amacımızda yer alan Çerkezköy halkını ucuz ve sağlıklı ekmek ile buluşturmaya devam edeceğiz.”

Çerkezköy Belediyesinin kültür ve sanat alanında da önemli çalışmalara ve projelere imza attığını anlatan  Vahap Akay, şunları kaydetti:

“Düzenlediğimiz kültür ve sanat kurslarımıza çok ciddi talepler oluyor. Yine kültür gezilerimize vatandaşlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan ve bize devredilen Atatürk Kültür Merkezi’miz tam kapasite ile hizmet verme yolunda hızla ilerliyor. Çocuk Akademimiz, Halk Akademimiz önemli boşlukları dolduruyor ve hizmet veriyor. Yaz tatilinin başlaması ile Yaz Spor Okullarımızı temmuz ayı içerisinde açacağız. Bu konuda da yoğun bir talep ile karşı karşıyayız”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da ıslah ettikleri Kavakdere etrafında park ve yeşil alan çalışması yapımının sürdüğünü,  Cumhuriyet Mahallesi Tepe Emlak Konutlarını Çevre Yolu’na bağlayan kavşak çalışmasının tamamlandığını belirtti.

Albayrak, “Yapımı devam eden Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’muzu eylül ayında hizmete açacağız. Bağlık Viyadüğü’nde ise son aşamaya geldik. Aydınlatma çalışmalarının tamamlanmasının ardından kısa sürede hizmete açacağız. Cengiz Topel Caddemizde orta refüj ve ağaçlandırma çalışmamamız devam ediyor. Kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Kızılpınar ve Veliköy mahallelerimizde sorumluluk alanımızda olan caddelerimizde asfalt ve kaldırım çalışması yapacağız. Havuzlu Kavşak olarak bilinen Namık Kemal Bulvarı’ndaki kavşakta da düzenleme çalışması yapacağız” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan