Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi iş birliğinde oluşturulan “Deprem Risk Yönetimi Bilim Kurulu ve Çalışma Grubu” Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde toplandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Albayrak, toplantıda yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olduğu gerçeğini hiçbir zaman unutmadıklarını ve bu gerçek doğrultusunda depreme hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

“DEPREM KONUSUNDA YATIRIM VE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Trakya Belediyeler Birliği öncülüğünde oluşturdukları, birbirinden değerli bilim insanları, akademisyen ve teknokratların yer aldığı Deprem ve Risk Yönetimi Bilim Kurulu ve Çalışma Grubu’nun faaliyetlerine devam ettiğini vurgulayan Albayrak, “Yakın zamanda gerçekleşen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli yıkıcı depremler sonrasında depreme karşı farkındalık yaratmak ve olası bir depremde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde sağlamaya yönelik yatırımlar ve çalışmalar yapıyoruz “ ifadelerini kullandı.

Albayrak, Tekirdağ’ın birinci derece deprem kuşağında yer aldığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak da bünyemizde kurduğumuz ilk daire başkanlıklarından biri Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığımızdır. Kuruluşumuzdan bu yana afet risklerini azaltmaya yönelik pek çok önemli projeye imza attık. Zemin etüdünden kentsel dönüşüme, ölçüm istasyonlarından afet toplanma alanlarına, araç ve donanım yatırımından vatandaşlara yönelik deprem eğitimine kadar çok geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüyoruz. En büyük dileğimiz öncelikle bölgemiz olmak üzere ülkemizde deprem gibi afetlerin yaşanmamasıdır. Ancak biz her ihtimale karşı hazırlıklı olmalıyız. Depremin zararlarını bölgemizde bir kader gibi yaşatmamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Belediyeler Birliği olarak yaptıkları deprem çalışmalarında amaçlarının, Trakya’daki tüm belediyeleri projeye dahil etmek olduğunu dile getirdi. 

Bu anlamda haftanın bir veya iki günü muhakkak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başkanlığında toplantılar düzenlediklerini belirten Yener, “Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak birçok kurum ve kuruluşla da deprem ve doğal afetler konusunda bir araya geliyoruz. Bugün de siz değerli çalışma grubu temsilcilerimizle öneri ve görüşleri almak, fikir birliği yaparak bir anlamda çalışmalarımıza yön vermek için buluştuk” diye konuştu.

Trakya Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen toplantıda, Trakya Belediyeler Birliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile TMMOB, AFAD ve UMKE bürokrat, akademisyen ve temsilciler doğal afet risk yönetimi, kentleşme ve depremsellik açısından belediye politikalarını geliştirebilmek adına bilgi alışverişinde bulundu.

Toplantıda; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener; afet, risk ve acil durum yönetimi, olası bir deprem kaynaklı afetin etkilerinin en aza indirilmesine yönelik eylemlerin tanımlanması, zararların azaltılması ve yeniden yapılanmaya yönelik adımların belirlemesi, afet odaklı kentsel dönüşüm çalışmaları, deprem çalışma grupları oluşturulması ve çalışma modelinin belirlenmesi konularında görüş ve bilgilendirmede bulundu.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan