Tekirdağ’da önemli bir proje daha Türkiye’nin en büyük transit konteyner limanı Asyaport tarafından hayata geçirildi.

Şirket, limanlarda kapalı alan azlığından dolayı güneş enerjisinden elektrik elde etmenin zor olması nedeniyle dev vinçlerin üzerine güneş panelleri yerleştirdi.

Kısa bir süre sonra montaj işleminin tamamlanmasının ardından Asyaport, iç tüketimden kullanılacak 600 bin kwh enerjiyi güneşten temin etmiş olacak.

Limanlarda, özellikle konteyner limanlarında kapalı alan azlığı güneş enerjisinden elektrik üretim imkanını çok kısıtlanıyor.

Tekirdağ’da bulunan Asyaport konteyner limanı bu zorluğu, bir ilki gerçekleştirerek aştı.  Limanda bulunan dev vinçlerin çatılarına güneş panelleri yerleştirmeyi projelendiren firma tamamen iç tüketiminde kullanacağı 600 bin kwh enerjiyi güneşten temin etmiş olacak.

Asyaport Limanı Teknik Müdürü Besim Dönmez, yıllık 25 milyon kwh saat tüketiminin yanında sembolik sayılacak kadar küçük bir rakam olmasına rağmen bu projeyi gerçekleştirmenin kendilerine büyük bir heyecan verdiğini ifade etti.

Asyaport Limanı olarak çevresel hassasiyetlerinin daha kapsamlı bir uygulamasını çok yakında kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Dönmez, gerek açıklayacakları yeni projenin, gerekse uygulamaya başladıkları güneş enerjisi uygulamasının Türkiye’de ve yakın coğrafyada ilk olduğunu sözlerine ekledi.
Operasyon Müdürü Kaptan Olkay Elçin de bir ilki gerçekleştirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan