Vali Soytürk mesajında, cumhuriyetin ilanından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir yazı inkılabı yapmayı gerekli gördüğünü hatırlattı.

Bu doğrultuda, Atatürk’ün direktifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile Dil Encümeninin 26 Haziran 1928 tarihinde yeni bir alfabe hazırlamak için çalışmalara başladığını aktaran Soytürk, şu ifadeleri kullandı:

“Dil Encümeninin titiz çalışmaları sonucunda her yönü ile Türkçe’nin ses yapısına uygun bir alfabe hazırlanmıştı. Bu gelişmeler üzerine, okuma ve yazma öğrenmenin kolaylaştırılması, Türk ulusunun kendi dilinin özelliklerine uygun, kolay öğrenilir bir alfabe sistemine sahip olması amacıyla şu anda kullandığımız harflerin kullanılmasını sağlayan harf devrimi, 1353 sayılı Kanun ile 1 Kasım 1928’de kabul edilmişti. Yeni Türk harflerinin tanıtımı bazı illerde bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılmıştır. Bu illerden biri de Tekirdağ ilimizdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Ağustos 1928 tarihinde Tekirdağ’a gelmiş, kara tahta önünde yeni Türk harflerini tanıtmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, harf devriminin başladığını müjdeleyen nutkunda düşüncelerini şu şekilde ifade etmiştir; Arkadaşlar, güzel dilimizi ifade etmek için yeni Türk harflerini kabul ediyoruz. Bizim güzel, ahenkli, zengin dilimiz yeni Türk harfleriyle kendini gösterecektir. Yeni Türk alfabesinin kabulü ile kültür alanındaki gelişmelerde gerekli hamlelerin yapılabilmesi kolaylaşmış ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma ülküsü yolunda çok önemli bir adım atılmıştır. Bu vesileyle, harf inkılabının 95. yıl dönümünü kutluyorum.”

Muhabir: Gülçin Kıyıcı