Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy ilçesinin trafik sorununu çözecek önemli bir projeyi hayata geçirdi.

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın girişimleri ve önemli çalışmalarıyla tamamlanan viyadük törenle hizmete alındı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak törende yaptığı konuşmada, Bağlık viyadüğü ile bölgede yaşanan trafik sorununun büyük oranda çözüleceğini dile getirdi.

Yolların şehirciliğin ve kentin gelişmesinin en önemli göstergelerinden olduğunu aktaran Albayrak, şunları kaydetti:

“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy’de Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarına imza atmaya devam ediyor. Trafik yoğunluğunun büyük ölçüde azaltılması ve hemşerilerimizin kolay ve konforlu ulaşım sağlayabilmesi için 275 metre uzunluğa sahip Çerkezköy Bağlık viyadüğünü halkımızın hizmetine açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bağlık viyadüğü yaklaşık 65 milyon TL’lik dev bir yatırım. Bu yatırım ile hem araçlar hem de yayalar için güvenli seyahat imkanı sağlanmış oldu. Büyükşehir Belediyesi olarak şehircilik adına önemli yatırımları hayata geçiriyoruz. Bundan sonra da Tekirdağ için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bağlık viyadüğü Çerkezköy ilçemize hayırlı olsun.”

Albayrak, Cumhuriyet Mahallesi Tepe Kavşağı’nın önümüzdeki hafta, kapalı yüzme havuzunun ekim ayına kadar hizmete açılacağını, Kavak Dere kenarına yapılan Kentpark’ı da ekim ayında hizmete açacaklarını kaydetti.

VAHAP AKAY ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise yaklaşık 9.5 yıllık görev süresinin en önemli işlerinden birinin finalini yaptıklarını ifade etti.

“Kambur köprüleri ile ünlenmiş Çerkezköy’de 2014 yılında sokaklarda, meydanlarda Bağlık Mahallemizde vatandaşlarımız ile buluştuğumuzda, mahallenin en temel sıkıntılarından bir tanesi buydu” diyen Akay, “Karayollarının ‘Ben buradan yolu yapıp geçeyim de, burada yaşayanlar ne yaparlar’ diye düşünmeden, tartmadan bu şehrin iki yakasını birbirinden ayırdılar bu kara yolu ile. Buna çözüm getirmeden, fikir üretmeden, alternatiflerini sunmadan Bağlık Mahallesi’nin iki yakasını öksüz bırakmışlardı” dedi.

Bağlık Mahallesi sakinlerinin bu konuda çok sıkıntı çektiğini ve o zaman kendilerinin Bağlık Mahallesi’nin iki yakasını bir araya getirme sözü verdiğini belirten Akay, şunları kaydetti:

“Bu sözümüzü 2014 yılından sonraki 5 yılımızda tamamlayamamıştık. Bu dönem ısrarla mahallemizin en önemli sorununun bu olduğunu vurgulamış ve ısrarla takipçisi olmuştuk. Ve yaklaşık 6 ay önce soğuk bir havada buranın temelini atmıştık ve bugün açılışını yapıyoruz. 2014 ve 2019 yıllarında seçim meydanlarında mahallemize söz verdiğimiz bu yatırımı gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu ile kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Biz Çerkezköy için ortaya koyduğumuz hedefleri birer birer gerçekleştiriyoruz. İşte bunlardan biri olan Bağlık viyadüğünü hizmete açıyoruz. Bağlantı yollarının tamamını yapacağız. Bu yolların, alanların eksik kalanları tamamlanacak. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz Çerkezköy adına önemli işlerin, gecikmiş işlerin, zahmetli işlerin korkmadan üzerine giderek, sorumluluk alarak, risk alarak bugünlere geldik. En çok eleştiri aldığımız işlerden bir tanesi Atatürk ve Öztrak caddeleri çalışmalarıydı. İçeride ve dışarıda siyasete dair söyleyecek sözlerimiz var. Sessizliğimizi ve suskunluğumuzu hiç kimse eksiklik olarak kabul etmesin. Atatürk ve Öztrak caddelerinde 2022 yılında çektiğimiz dertleri ve sıkıntıları bizler biliyoruz. O altyapı sorunlarına bizler eğilirken esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın hangi sorunlar ile karşı karşıya kaldığını da biliyoruz. 3 kilometrelik alanda 32 km altyapı borusu döşerken o çamurlu, o tozlu günlerde neler çektiğimizi bir biz biliyoruz, bir de Allah biliyor. Ancak vatandaşlarımız ve esnaflarımız zor ve zahmetli günlerden geçerken onların sabırlarına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün iki caddede Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı, Çerkezköy Belediyesinin üstyapı çalışmalarını tamamlaması, iki yeni meydan yapması ile Çerkezköy’ün kent kimliğine biraz daha katkı vermesinin gururunu yaşıyoruz.”

2022 yılında Cumhuriyet Meydanı’nı, geçtiğimiz günler de ise Köşem Meydanı’nı hizmete açtıklarını belirten Akay, “Hedeflerimizden şaşmadan yolumuza devam ediyoruz. ‘Atatürk ve Öztrak Caddeleri dışında hiç bir iş yapmıyorsunuz’ diyenler oldu. Hatta o güzel yatırımları eleştirenler oldu. Vakti zamanı gelecek, meydanlar açılacak ve bunların cevapları tek tek verilecek. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile bugün bu yatırımın açılışını yapıyoruz. Birazdan Kadir Başkanım çalışmalarını anlatacak. Tepe Kavşağı’nda sona gelindi, birazdan Kadir Başkanım açılış tarihi verecek. Kapalı Yüzme Havuzu’nda sona gelindi. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde yapılan parkın açılış tarihini verecek muhtemelen” ifadelerini kullandı.

Akay, şöyle devam etti:

“Tabi ki işlerimiz bunlarla sınırlı değil” diyen Akay, Çerkezköy Belediyesinin Yaz Spor Okullarında binlerce öğrencinin eğitim aldığını, kreşi ile çocuklara ev sahipliği yaptığını, Halk Akademisi ile 8. Sınıf öğrencilerine eğitim desteği verdiğini, Kızılpınar ve Yıldırım Beyazıt mahallelerine düğün salonu inşaatlarının devam ettiğini, Kızılpınar’da stadyum çalışmasının ağustos ayı sonu itibarıyla tamamlanacağını, Kızılpınar Osmanlı Caddesi’nde 16 bin metrekare rekreasyon alanının 2 ay içerisinde tamamlanacağını kaydetti.

1990’lı yıllarda yapılan Veliköy Belediyesi Hizmet Binası’nın yeni bir yaşam alanına dönüştüğünü ifade eden Akay, “Kent Ormanı’nın 1. etabını yani 160 dönümlük alanını geçtiğimiz dönem Çerkezköy’e kazandırmıştık. Ormandan 580 dönümlük alanı kiralayarak burasını da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Yürüyüş alanları, spor alanları ve biyolojik göleti ile Çerkezköy yeni bir yaşam alanı daha kazanacak. Kentimiz genelinde onlarca yeni park ve yeşil alanlarda vatandaşlarımız ve çocuklarımız ile buluşuyoruz” diye konuştu.

Çerkezköy’deki tır parkı sorununun ÇERTAŞ otoparkı ile çözüldüğünü, Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş.’nin üretime geçtiğini ve bugün 20 bin ekmek üretim kapasitesinin Ağustos ayı sonu itibarıyla günlük 50 bine çıkarılacağını ifade eden Akay, “Bizim kimse ile bir sorunumuz yok. Eleştirileri, bunların konuşulduğu platformları duyuyorum. Çerkezköy Halk Ekmek A.Ş. Çerkezköy’ün öz malıdır, vatandaşlarının malıdır. Bugün kent genelinde 9 noktada satışlarına devam ediyor. Hedefimiz üretim kapasitesini iki misline çıkartarak satış noktalarını arttırmak. Ucuz ve sağlıklı ekmek hedefimiz ile çıktığımız yolumuza aynı düşünceler ve hedef ile devam edeceğiz” dedi.

“KIZILPINAR’A BALÇIK DÖKÜLMESİN”

Hızlı tren çalışmaları nedeniyle Çorlu Deresi’nin ıslahının Devlet Su İşleri tarafından ihalesinin yapıldığını kaydeden ve bunun sevindirici olduğunu belirten Akay, “Ancak 18 Temmuz 2023 tarihli İl Mera Komisyon kararında Çorlu Deresi’nden çıkacak balçığı, Kızılpınar’ın meralarına ıslah edilme bahanesi ile dökülmek isteniyor. Yaklaşık 70 bin kamyon ve 1 milyon metreküp balçık Kızılpınar’da hayvancılık yapan, meralarından geçimini sağlayan vatandaşlarımızı olumsuz etkileyecek. O meraları bir balçık denizine dönüştürmek isteyenlere buradan sesleniyorum. Aldığınız karar hukuki değildir. Bugünden itibaren Çerkezköy Belediyesi hukuki haklarını korumak için üzerine düşeni yapacaktır. Biliyorum ve inanıyorum ki Kızılpınar ve Çerkezköy’de yaşayan herkes kendi merasına ve toprağına sahip çıkacak ve birileri üç kuruş fazla para kazanacak diye kendi malını peşkeş çektirmeyecektir” diye konuştu.

Akay, Bağlık viyadüğü talebini mahalle halkı ile buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a da teşekkür etti.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da Bağlık viyadüğünün hizmete açıldığını belirterek, “Başkanlarımız söz verdi ve bu sözlerini yerine getirdiler. Hem araç trafiğine hem yaya trafiğine viyadük açılıyor. Mahallemize, Çerkezköy’ümüze hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Bağlık Mahallesi Muhtarı Tahsin Akgün,  viyadüğün Bağlık Mahallesi’nin trafik sorununu kökten çözeceğini ve aynı zamanda ilçe trafiğine nefes aldıracağını dile getirdi.

Akgün, şunları kaydetti:

“Mahallemizin iki yakasını bir araya getirecek ve trafik sorunu çözecek Bağlık viyadüğünü hizmete açıyoruz. Özellikle kış aylarında keşmekeşe dönen trafik sorunu, bu projenin hayata geçmesi ile sona erecek olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği gibi kış aylarında Bağlık Köprüsü’nden araç ile inip çıkmak vatandaşlarımız için çileye dönüşmektedir. Yolda kalan, kazaya sebep olan araçlar vatandaşlarımız için hem kazaya hem nakit kaybına neden oluyordu. Mahalle sakinlerimiz ve Çerkezköy halkı büyük sıkıntı çekiyordu. Değerli Belediye Başkanımız Vahap Akay’ın ısrarlı girişimleri ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’ın yatırımı ile mahallemize bu yatırım yapıldı. Trafik sorununu çözecek, vatandaşlarımızı rahatlatacak olan Bağlık viyadüğünün açılışını nihayet yapıyoruz. Mahallemize, ilçemize, ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılına Bağlık Mahallesi’nin trafik sorununun çözülmüş olarak girmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

ÇALIŞMA 5 AY ERKEN BİTİRİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Pakdil,  projesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan Bağlık viyadüğünün Tevfik Fikret Caddesi’ni Mimar Sinan Caddesi’ne bağladığını belirtti.

İhalesi 31 Ağustos 2022’de yapılan, 30 Eylül 2022’de yapımına başlanan viyadüğün bitim tarihinin 13 Aralık 2023 olmasına rağmen yaklaşık 5 ay önce çalışmanın tamamlandığını aktaran Pakdil, şu bilgileri verdi:

“Viyadüğün toplam boyu 275 metre olup, 9 açıklıktan oluşmaktadır. Köprü platformunun genişliği 15 metre, iki şerit taşıt yolu, iki tarafta yaya yolu ve orta refüjden oluşmaktadır. Viyadüğün toplam uzunluğu 1560 metre olup, 1 metre çapında 124 fore kazık üzerine oturtulmuştur. 2 kenar ayak, 8 orta ayak bulunmaktadır. 108 ön gerilmeli betonarme kiriş kullanılmıştır. Bu işler için 6430 metreküp C 35 ve 45 betonu, 1310 ton betonarme çeliği kullanılmıştır. 1160 metre çelik oto korkuluk, 519 metre yaya oto korkuluğu ve 450 metre tel çit yapılmıştır. Viyadüğümüzün toplam maliyeti (Asfaltı Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapıldığı için hesaba dahil edilmemiştir) 62 milyon 700 bin TL’dir. Ayrıca viyadüğümüzün yapımında her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a, Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimize, Ulaşım ve Fen İşleri Dairelerindeki çalışma arkadaşlarımıza ve süresinden önce işi bitiren üstlenici firmaya teşekkürlerimi arz ediyorum.”

gazetebakış-Bağlık viyadüğü hizmete girdi2

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan