Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Tohumcular Derneği, Trakya Tohumculuk Vadisi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Namık Kemal Üniversitesi iş birliğinde 22 Eylül’de çalıştay gerçekleştirilecek.

Çalıştayda önemli isimler konuşma yapacak. Bitki Kaynakları, Genetik Çeşitlilik, Koruma ve Yararlanma hakkında sunum yapacak olan  Hacettepe Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik İleri Araştırma Merkezi’nden Şenay Boyraz Topaloğlu, bilgiler aktaracak.

Daha sonra Sitogenetiğin Bitki Islahında ve Genomikte Kullanımını  Texas A&M Üniversitesinden Prof. Dr. Nurul İslam Faridi konuşmacı olacak. Saat 15.45’de Moleklüler Yöntemlerin Bitki Islahında Kullanımı ve Tekfen Örneği Çukurova Üniversitesinden Prof. Dr. Hakan Özkan tarafından anlatılacak. Çalıştayın son konuşmacısı Kansan Üniversitesi Buğday Genetik Kaynakları Merkezi ve Endüstriye Katkıları konusuyla Kansas Devlet Üniversitesinden Prof. Dr. Bikram Gill olacak.

Konuya ilgili açıklama yapan Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk, şu ifadeleri kullandı:  ‘’Biz Trakya  tohumcuları bölgemizi Türk tohumculuğunun önemli bir  merkezi olduğunu yıllardır yaptığımız çalışmalarla göstermekteyiz. Trakya tohumculukta  başta Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile özel sektör kuruluşlarımız  birlikte bilimsel çalışmalar yaparak  Trakya Kalkınma Ajansı’nın  desteği ile ulusal  ve uluslararası tohumculuk arenasında önemli bir bölge haline gelmiştir. Tüm bileşenlerin el ele vererek  ortak şirket  (Trakya Tohum A.Ş) , dernek (Trakya Tohumcular Derneği), Trakya Tohum Vadisi ve Tohumculuk Araştırma Merkezi (TOVAM), kooperatif (KepKoop) kurarak  ticari ve marka çalışmalarında etkinliğini göstermiştir. Bu bileşenler  Trakya  Kalkınma Ajansımızın desteğiyle dünya çapında projeler geliştirerek  kongreler, çalıştaylar,  seminerler düzenlemeye ve bölgenin  insan, bilim, üretim ve ticari  gücünü dünyayla paylaşmak ana hedefimizdir. Dünya çapında olmasını planladığımız, pandemi nedeniyle ertelemek zorunda olduğumuz kongremizi  bu çalıştay ile kaldığımız yerden  başlatmış oluyoruz. Trakya Kalkınma Ajansımızın önderliğinde kamu-özel sektör kuruluşlarımızla  uluslararası kongre hareketimizin ilki olan bu toplantıya dünyanın en ünlü bilim adamları katılım sağlıyor. Ülkemizin tarım, sanayi, turizmde en önemli merkezlerinden Trakya bölgemizin tanıtımı ve Trakya tohumculuğumuzun dünya markası olması amacıyla World Seed Form çatısı altında yapılacak olan çalıştayımıza tüm sektör temsilcilerini ve bilim adamlarımızın desteklerini ve katılımlarını bekliyoruz.’’

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi binasında gerçekleştirilecek “Bitki Islahında Genetik Kaynaklar ve Moleküler Yönetimler” çalıştayı, 22 Eylül Cuma günü saat 14.00’de başlayacak.