Tekirdağ Milletvekili Yontar: “Bursiyer öğrencilerimizin sorunlarının çözülmesi için Bakanlığınızca planlanan herhangi bir çalışma var mıdır?”

Yontar, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM’ye verdiği  soru önergesinde, 1416 sayılı Kanun kapsamında, öğrenim görmek için Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışına gönderilen bursiyer öğrencilerin döviz üzerinden borçlandırılmaları nedeniyle ciddi sıkıntı içine girdiklerini vurguladı.

Özellikle son yıllarda döviz kurlarında meydana gelen aşırı artışlardan dolayı birçok bursiyer öğrenci, aileleri ve kefilleri ile birlikte milyonlarca liralık borç yükü ile karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Yontar,  “Yaklaşık 100 milyon doları  aşan 1.200 tazminat dosyası bursiyer öğrencilerin ailelerini ve kefillerini mağdur etmektedir. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen süre içinde borçlarını ödeyemeyen bursiyer öğrenciler ve kefilleri aleyhine Asliye Hukuk Mahkemelerinde milyonlarca liraları bulan tazminat davaları açılmaktadır. Söz konusu davalara ek olarak yüksek miktarlarda vekalet ücretleri ve mahkeme masrafları da ekstra yük olmaktadır. Sonuç olarak, bazı projelerde sabit döviz kuru uygulamasına giden hatta belli başlı holdinglerin vergi borçlarını silen iktidar, bursiyer öğrencilere benzer bir kolaylık sağlamalı ve uzlaşma yolunu tercih etmelidir” ifadelerini kullandı. 

Tekirdağ Mellitvekili Yontar, Milli Eğitim Bakanı Tekin’e şunları sordu:

1 - Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yurtdışına gönderilen bursiyer öğrencilerimizin toplamda kaç dava dosyası bulunmaktadır?

2-    Söz konusu dava dosyalarının yaklaşık maddi değeri ne kadardır?

3-     Bursiyer öğrencilerimizin sorunlarının çözülmesi için Bakanlığınızca planlanan herhangi bir çalışma var mıdır?

4-    Bursiyer öğrencilerimizin mağduriyetlerin giderilebilmesi ve ödeme şartlarının kolaylaştırmak için kurun sabitlenmesi ve döviz faizi affı gibi konular ne zaman gündeminize alınacaktır?

Gazete Bakış Haber Merkezi