Vali Yıldırım, yayımladığı mesajında, demokratik düzeni hedef alarak devletin bölünmez bütünlüğünü ve milli birlik ve beraberliği parçalama maksadıyla gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin milli irade tarafından eşsiz bir kahramanlık örneğiyle bertaraf edilişinin 7’inci yılını hep birlikte idrak ettiklerini söyledi.

Yıldırım, 15 Temmuz gecesi, devlet kurumlarının içerisine yerleşmiş, devletten maaş alan hainler ve işbirlikçilerinin, millete, Cumhurbaşkanına, Türkiye Büyük Millet Meclisine ve hükümete karşı haince ve alçakça bir darbe girişimine kalkıştığını ifade etti.

“O gece, dış güçlerin cesaretlendirmeleri ile içimize sızmış hainler, sinsice planlarını uygulamaya, milletimizi esaret altına almaya, devletimizi ele geçirmeye çalıştılar” ifadelerini kullanan Yıldırım, milletin engin ferasetiyle darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren tüm gerçekleri gördüğünü ve hemen harekete geçtiğini anımsattı.

Vali Yıldırım, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her kesimden insanıyla ülkesinin sahipsiz olmadığını gösterdi. O gece Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti ve çağrısı ile meydanlara çıkan kahraman milletimiz, dünyada eşine rastlanılmayacak bir karşı koymayla hainlere gereken dersi verdi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımları korudu. Milletimiz canı ve kanı pahasına bu devletin de bu ülkenin de yegane sahibinin kendisi olduğunu, bağımsızlığına kast eden dahili ve harici hiçbir girişime teslim olmayacağını ve gereken her türlü cevabı vereceğini o gece tüm dünyaya bir kez daha ilan etti. Böylece, tarihimizin en büyük ihanetlerinden biri; Milletimizin fedakarlığı, cesareti ve mücadelesi sayesinde demokrasi zaferine dönüşmüştür. 
15 Temmuz gecesi vatandaşların vatan ve millet uğruna vermiş olduğu mücadele sayesinde Türkiye Yüzyılı’nın temelleri atılmıştır. Türkiye Yüzyılı kahramanlarının fedakarlıkları sayesinde Türk milleti ilelebet bir ve beraber olacak ve Türkiye Yüzyılı, milletimizin kahramanca mücadelesi ve azmi sayesinde inşa edilecektir. Bu vesileyle, birlik ve beraberliğimizin sonsuza kadar daim olması ve ülkemizin benzer ihanetlerle bir daha karşılaşmaması duasıyla, 15 Temmuz gecesi devletimizin bekası için canlarını feda ederek şehadet şerbeti içen şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Gazete Bakış Haber Merkezi