Çerkezköy ilçesinde Zafer Bayramı coşkusu yaşandı.  30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında on binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla fener alayına katıldı.

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın da katıldığı fener alayında bayram sevinci yaşandı.

Vahap Akay, Kentpark’ta yaptığı konuşmasında, 30 Ağustos tarihinin koskoca bir ulusun yarınlarının, yıkılan umutların, kaybolan aşkların, yok olan hayallerin, yeniden var oluşunun hikayesi olduğunu belirtti.

30 Ağustos’un emek verenlerin, feda edenlerin, korkmadan yol yürüyenlerin,  gücünü sadece ve sadece milletinden alanların hikayesi olduğunu vurgulayan Akay, “30 Ağustos sabredenlerin, tükenmeyenlerin, gelecek güzel günleri görebilenlerin hikayesidir. 30 Ağustos cesaretle karar verenlerin, 30 Ağustos korkmadan yola çıkanların, başkalarının çizdiği kadere boyun eğmeyenlerin, ‘kendi kaderimi kendim çizerim’ diyenlerin hikayesidir” dedi.

“GERİ DÖNMEYENLERİN HİKAYESİ”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Bir veda 30 Ağustos; geri dönmeyenlerin, dönüp bulamayanların acıklı hikayesi 30 Ağustos… Memleketini kaybetmektense her şeyini feda edenlerin hikayesi.. Ümidini yitirmeyenlerin, geleceğe yön verenlerin, cesaretle yol yürüyenlerin, sil baştan tarih yazan ay yıldızlı yüreklerin  hikayesi 30 Ağustos… İstiklali uğruna istikbalinden vazgeçenlerin hikayesi… Hepimizin varlık sebebi 30 Ağustos… 30 Ağustos; mavi gözlü bir sevdanın ilmek ilmek ördüğü, yoktan var ettiği,  bir büyük kahramanlık hikayesinin adıdır 30 Ağustos.. Ve bugün 101 yıl sonra bu akşam 30 Ağustos 2023 dolup taşan caddelerde on binlerle birlikte bu meydanlarda bizim hikayemiz… Bu meydanlar; tarihine sahip çıkanların, bayrağını elinden bırakmayanların meydanları… Umutsuzluk nedir bilmeyenlerin, yılmayanların, yıkılmayanların, düşse de ayağa kalkanların, ‘küllerimizden yeniden doğarız’ diyenlerin meydanları… Bu meydanlar direnenlerin, bu meydanlar zafere inananların, bu meydanlar ‘asla vazgeçmem’ diyenlerin meydanları… Bu meydanlar; zincirlerini kıranların, hedefine koşanların, ölüm fermanlarını yırtıp atanların meydanları.. Bu meydanlar; gerçek nedir görenlerin yalan nedir bilmeyenlerin  meydanları.. Bu meydanlar; sevmek nedir bilenlerin saymak nedir bilenlerin vefa nedir bilenlerin meydanları… İşte bu meydanlar; bu memleketi kurtaran Ata’sının adının Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu haykıranların meydanları.. Bu meydanlar her gün katlanarak büyüyen bu büyük sevdanın adı… Ve bu meydanlar; vefasızlara, tarih bilmeyen soysuzlara, Ata’sının adını anmayan korkaklara, bir duayı okumayan ahmaklara verilen dersin adıdır bu meydanlar…”

“DAHA ÇOK YOLLAR YÜRÜYECEĞİZ”

Vahap Akay, konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi:

“İşte bizler tarihimizden ve bu meydanlardan aldığımız güç ile Atatürk’ümüzün izinden hiç şaşmadan yol yürüyoruz… Gücümüzün de kuvvetimizin de nefesimizin de mücadelemizin de cesaretimizin de sebebi sizlersiniz… Sizde bu birliktelik var oldukça sizde bu yürekler var oldukça inanın daha çok yollar yürüyeceğiz… Bu şanlı zafer gecesinde meydanlarda bizleri yalnız bırakmayan, taşına, toprağına, ay yıldızlı bayrağına sahip çıkan tüm hemşehrilerime, kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum, saygılarımı gönderiyorum. Dünyanın en meşru en haklı, en ahlaklı savaşında canını veren Milli Mücadele kahramanlarımıza ve bu topraklarda başımızı eğdirmeyen Kurtuluş Savaşı’nın başkahramanı sevdamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze minnetle şükranla hasretle… Zafer Bayramı’nız kutlu olsun…”

HADİSE COŞKUSU

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın coşkulu konuşmasının ardından sevilen sanatçı Hadise sahneye çıkarak birbirinden güzel şarkılarını Çerkezköy halkı için seslendirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan Büyük Zafer Yürüyüşü’ne CHP Tekirdağ İl Başkanı Volkan Nallar, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, Belediye Başkan Yardımcıları Nedim Yılancı, Levent Yıldırım ve Belediye Meclis Üyeleri ile on binlerce kişi katıldı.

gazetebakış-Çerkezköy’de 30 Ağustos coşkusu2

gazetebakış-Çerkezköy’de 30 Ağustos coşkusu3

Muhabir: Gülçin Kıyıcı