Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla Tekirdağ’da tören düzenlendi. Valilik önünde düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

CHP İl Başkan Vekili Emin Benan Utku, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

CHP’nin,  Cumhuriyet’in kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların dahi yok sayıldığı günümüzde mücadelenin adı olduğunu ifade eden Utku, “Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir” ifadelerini kullandı.

Utku, CHP’ye  ve Cumhuriyet’e saldırıların 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam ettiğini savundu.

Utku, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, hatta Anayasa’yı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur. Cumhuriyet Halk Partisi, saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini savunduğu için cumhuriyetçidir.  Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında olduğu için milliyetçidir.  Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için, halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için, devletçidir. Halkın; dini ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dini inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için, devrimcidir. Hep birlikte Ata’mıza sahip çıktığımız bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Utku, “Geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan