Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi birinci sınıfa başlayacak çocukların okula hazır olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla çalışma başlattı.

Belediye bünyesinde Çerkezköy, Çorlu ve Süleymanpaşa kadın danışma merkezlerinde, çocuk gelişim uzmanları tarafından uygulanacak Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ile birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin, okula başlamaya hazır olup olmadıkları ölçülecek.

100 MADDELİK TEST UYGULANACAK

Kelime anlama, cümleler, genel bilgi, eşleştirme, sayılar, kopya etme gibi 6 alt test ve toplam 100 maddeden oluşan testte çocukların sözcük dağarcığı, kelime bilgisi, işitsel ve görsel dikkat yönerge takip, neden-sonuç ilişkisi kurma, mantık, sayı bilgisi, ince motor- kas becerisi, el-göz koordinasyonu değerlendirilecek. 
Testin sonucunda ayrıca çocukların okula hazır oluşu ile ilgili danışmanlık verip potansiyeline göre nasıl desteklenmesi gerektiğine yönelik yönlendirme de yapılacak.

Metropolitan Okul Uygunluğu Testi 26 Temmuz- 11 Ağustos 2023 tarihleri arasında 66-72 ay arası çocuklara uygulanacak. Test için 0850 459 34 34 numaralı telefondan randevu alınması gerekiyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çocukların hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarını ve gelişimlerini önemsediklerini, bu alandaki hizmetleri büyük bir titizlik ve özveri ile hayata geçirdiklerini ifade etti.

Albayrak, ilkokul çağının, çocuğun kurallı bir hayata geçtiği önemli bir dönem olduğunu vurguladı.

Çocuğun okul dönemine hazır olmasının zihinsel, sosyal ve bedensel gelişim alanlarının yeterli olması ile sağlandığını aktaran Albayrak, “Biz de bu önemli gerçekten hareketle Kadın Danışma Merkezlerimizde okula başlayacak çocuklarımızın birinci sınıfa başlamaya hazır olduğunu değerlendirmek amacıyla Metropolitan Okul Olgunluğu Testi uygulamasını başlattık” ifadelerini kullandı.

Gazete Bakış Haber Merkezi