Namık Kemal Üniversitesi tarafından Rektörlük Konferans Salonu'nda, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla "15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milletin Zaferi" konferansı düzenlendi

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 15 Temmuz’da  büyük bir direniş gösterdiğinin altını çizerek,  "FETÖ küresel güç odaklarının yönettiği bir hareketti. Küresel güç odakları bu milleti, bu ülkeyi çökertirlerse bu dünyadaki egemenliklerine engel olabilecek potansiyel en büyük rakiplerinden kurtulacaklarını düşündüler ve bu maşayı harekete geçirdiler. Milletimiz planlarını boşa çıkardı” ifadelerini kullandı. 
Vatandaş, 15 Temmuz şehitlerini rahmetle andı.

15 TEMMUZ DESTANI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILMIŞTIR

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin ise üniversite olarak 15 Temmuz gecesi Fetullahcı Terör Örgütü ve darbe sevicilerin giriştiği menfur girişimi lanetlediklerini söyledi. 
Şahin, 15 Temmuz’un sıradan bir darbe girişimi olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişimi, kahraman milletimizin onurlu direnişi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bozguna uğratılmıştır. 15 Temmuz gecesi Türkiye Yüzyılının Kahramanları canları pahasına vatan müdafaası yapmış ve 15 Temmuz destanı tarihe altın harflerle yazılmıştır. Bugün ve her 15 Temmuz günü yapacağımız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri ile milli birlik ve beraberlik duygumuzu her daim canlı tutacağız ve FETÖ’nün gerçek yüzünü herkese anlatacağız.  Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile başta 251 kahraman ‘15 Temmuz’ şehidimiz olmak üzere vatan ve millet yolunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

Konferansın ardından, fuayene alanında Anadolu Ajansı fotoğraflarından oluşan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü sergisi, Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından açıldı.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan