Süleymanpaşa ilçesinde kurulan Çölyak Fırın ve Unlu Mamüller Üretim Atölyesi’nin açılışı yapıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Yıldırım; “Glutene karşı negatif hassasiyeti olan pek çok insan var. Kendimizde olursa ya da yakınlarımızda olursa ancak bunun farkına varıyoruz. Onun dışında hiç farkına varmıyoruz. Tahıllı gıdalar tüketebiliyoruz. Çok rahatlıkla fakat bunlara karşı hassasiyeti olanların bunlardan uzak olduğunu glütensiz bu gıdaları tüketmeleri gerektiğini hiç düşünmüyoruz. Bu farkındalıkla fırın açmak için çalışmalara başladık.  

Burada glütensiz unla, glütensiz hamur işleri yapılacak ekmek başta olmak üzere. Bu el ele vermek, birlikte olma, hep beraber bir şey üretmenin güzel bir örneği. Ben bütün kurumlarımıza, ŞAR ve Ünyeliler’e teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Vali Yıldırım’ın ardından konuşan eşi Güllühan Yıldırım; “Gerçekten bugün hem çok mutluyum hem çok heyecanlıyım. Kendi bölgesinde çölyak hastaları için hazırlanmış ilk fırının açılışındayız. Fırının temellerini düşünce bazında kahvaltı programında atmıştık. O gün Melda kızımızın annesi haklı bir serzenişte bulundu. “Benim kızım 2 ayda bir taze ekmek yiyebiliyor çünkü biz iki aylık ekmeği şehir dışından alabiliyoruz ve dipfrize koyuyoruz” demişti. O gün biz karar verdik ve çalışmaları başlattık. Sonuca geldik emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi. 

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fırının açılışı gerçekleştirildi. Sonrasında Vali Yıldırım, protokol üyeleri ve vatandaşlar fırında yapılan gıdaların tadına baktı.

Açılışa Vali Aziz Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım’ın yanı sıra Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Fahrettin Akçal, Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Ülkü Uslu, Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Bahar Ayşegül Gülcü ve vatandaşlar katıldı.

Çölyak farkındalığını arttırmak, glütensiz beslenme ürünlerinin çeşitliliğini, bulunabilirliğini ve alınabilirliğini arttırarak Çölyak hastalarının yaşam kalitelerini iyileştirmek amacıyla Tekirdağ Valiliği YİKOB (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı), Süleymanpaşa Kaymakamlığı, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ve Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü(Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) arasında protokol imzalanmıştı.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan