Vecdi Gündoğdu, soru önergesinde, AK Parti’nin yıllardır izlediği hatalı tarım politikaları ve yüksek enflasyon sonucu üretim yapan çiftçilerin ürünlerinin hızla değersizleştiğini ve üreticinin fakirleştiğini, üretemez hale geldiğini, üretenlerin ise para kazanamaz duruma geldiğini savundu.

Gündoğdu, buğdaydan sonra açıklanan mısır fiyatlarının da çiftçiye son darbeyi vurduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:“Geçen yıldan bu yana girdi fiyatlarındaki artışlarda meydana gelen yüzde 100, yüzde 150 zamlara rağmen mısır taban fiyatları sadece yüzde 5,2 artırılmıştır. Hükümetin üreticiyle adeta dalga geçer gibi belirlediği mısır taban fiyatları üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir. Mısır fiyatlarına geçtiğimiz seneye göre yalnızca yüzde 5,2 zam yapılması, yani geçen sene 5 lira 70 kuruş açıklanan mısır fiyatları 30 kuruşluk zamla 6 lira olarak açıklanması üreticiyi perişan etmiştir, hayal kırıklığına uğratmıştır.”

Gündoğdu, Bakan Yumaklı’ya şu soruları sordu:

1-Mısır üretiminde girdi fiyatlarındaki yüzde 100, yüzde 150 oranındaki artışlar bilinirken mısır taban fiyatlarının yüzde 5,2 artırılması hangi rasyonel kararlar doğrultusunda alınmıştır, belirlenen fiyatların, yani yıllık yüzde 5,2’lik artışın çiftçiyi, üreticiyi içinden çıkılmaz bir sıkıntıya sürükleyeceğini bilmiyor musunuz?

2-Üreticilerimizi kara kara düşündüren mısır taban fiyatlarının; yeniden değerlendirilmesi, girdi fiyatlarındaki artış oranında ve enflasyon rakamlarına göre yeniden
bir mısır taban fiyatı belirlenmesi konusunda çalışmanız var mıdır, yok ise üreticinin içine düştüğü ekonomik, sosyal sıkıntıları nasıl çözeceksiniz?

3-Geçtiğimiz günlerde buğday üreticilerimizin yaşadığı TMO’nun alımlarda yaşanan (Randevu, alım miktarı ve ödeme zamanları) sıkıntılarının mısır alımlarında da yaşanmaması için hangi tedbirleri aldınız?

Gazete Bakış Haber Merkezi