Gökhan Metiner, yeni adli yılın açılması dolayısıyla yaptığı açıklamada, Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesinin fiziki ortam olarak faaliyete hazır hale gelmiş olmakla birlikte, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından hakim ve savcı ataması yapılmadığını söyledi. 

İvedi olarak Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi’ne atama yapılarak, adil ve hızlı yargılama süreçlerine kavuşturulmasını temenni eden Metiner, “2023-2024 adli yıl açılışı, tüm yargı mensuplarına ve milletimize hayırlı olsun. 10 Haziran 2022 tarih ve 31862 sayılı Resmi Gazete’de Adalet Bakanlığının Denizli, Malatya ve Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemelerinin Kurulmasına İlişkin Kararı yayımlanmıştır. Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi, fiziki ortam olarak faaliyete hazır hale gelmiş olmakla birlikte, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından, hakim ve savcı ataması yapılmamıştır” dedi.

Metiner, şunları kaydetti:

“Hakim atamasının yapılamaması, adalet sürecini ve adaletin tecellisini engellemektedir. Tekirdağ ilimizden, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne giden dosyalar, uzun süre geri gelmemekte, dosyalar sürüncemede kalmakta olup, Anayasa’mızda güvence altına alınmış olan, adil yargılanma hakkının en önemli unsuru olan makul sürede yargılanma hakkını ihlal etmektedir. Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından ivedi olarak Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi’ne atama yapılarak, adil ve hızlı yargılama süreçlerine kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Muhabir: Eyüp Şahin Pakyürek