Uzunköprü, 4 gün süren bir festivale ev sahipliği yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü ile başlayan etkinlikte, Edirne Belediye Bandosu ve Samsun Atakum Kadın Konseyi Cumhuriyet Kadınları Bandosu büyük beğeni topladı. Festival alanının girişinde açılış töreni düzenlendi.

Belediye Başkanı Özlem Becan’ın ilk durağı Toplu Nikah ve Sünnet Şöleni oldu. Uzunköprü Belediyesine başvuruda bulunan çiftler Başkan Becan’ın nikahlarını kıymasıyla dünya evine girdi. Uzunköprü’nün eski geleneklerinden olan Sünnet Şöleni’nde çocuklar doyasıya eğlendi.

Ödül ve Plaket Töreni’nde Uzunköprü’ye katkı sunan büyüklere, Uzunköprü’yü her müsabakada gurur ile temsil eden sporculara, Uzunköprü’nün tanıtımında emeği geçen basın mensuplarına ödüllerini Özlem Becan takdim etti.

Uluslararası Tarihi Uzunköprü Festivali’nin ilk gecesinde Rumeli Ekrem, Balkan ve Rumeli ezgilerini seslendirdi. Festival kapsamında düzenlenen Sanat ve Zanaat Sergisi, 4 gün boyunca Uzunköprülülerle buluştu. Serginin açılışında Samsun Atakum Kadın Konseyi Cumhuriyet Kadınları Bandosu ve Bulgaristan’dan gelen dans ekipleri gösteriler sundu. Sergide bulunan birçok sanat ve zanaat eseri Uzunköprülülerin büyük beğenisini topladı. Rıza Efendi Camii, ebediyete intikal etmiş şehit ve gaziler için  düzenlenen mevlit etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Uzunköprü Belediyesi Atatürk Park, festival boyunca bir merkez haline geldi. Ahşap boyama ve takı tasarım atölyeleri vatandaşların büyük ilgisini topladı. Atölyelerin devam ettiği süre boyunca Atatürk Park konserler, dans gösterileri ile halkın yoğun ilgi gösterdiği yerler arasındaydı. Uzunköprü Belediyesi, Trakya’nın meşhur ürünlerinin başında gelen pirince de festivalde yer vererek, “En Lezzetli Pilav” yarışması düzenledi. Şefler el hünerlerini kullanarak birbirinden güzel pilavları jürinin beğenisine sundu. Simge konseri öncesinde Dj Ozan Kudu’nun etkileyici performansı görülmeye değerdi. Özellikle gençler coşku ile eğlendi.

SİMGE KONSER VERDİ

Simge konserine çevre şehirlerden on binler akın etti. Sanatçının popüler şarkıları Uzunköprü’de tek bir ağızdan söylendi. Düzenlenen dev organizasyon hem Uzunköprülülerin hem de misafirlerin büyük beğenisini topladı. Tarihi Uzunköprü Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi Konferans Salonu, Ahmet Ümit ile Söyleşi etkinliğine ev sahipliği yaptı. Ümit, okurlarıyla bir araya geldiği etkinlikte bilgi ve fikirlerini dinleyicilerle paylaştı. Etkinlik sonrasında imza almak isteyen okurlar kuyruklar oluşturdu.

Uzunköprü Belediyesi, düzenlediği Futbol ve Sokak Basketbolu Turnuvaları ile gençlerin spora teşviki konusunda adımlar atmaya devam ediyor. Festival programı kapsamında düzenlenen turnuvalarda sporcular ter döktü ve dereceye giren takımlara ödülleri takdim edildi.  Haluk Levent konseri öncesinde DJ Kutlu Tunca etkileyici bir performans sunarak tüm dinleyicileri büyük bir coşkuya hazırladı.

HALUK LEVENT KİRLİLİĞE DİKKATİ ÇEKTİ 

Uzunköprü halkının yakından tanıdığı, Uzunköprü’nün geçmişinde çok özel bir yeri olduğunu ifade eden Haluk Levent, Başkan Özlem Becan’ın Ergene kirliliğini gündeme getirmesinin ardından seyircilerle birlikte Ergene için bir şarkı ortaya çıkardı. Haluk Levent sevenlerine coşkulu bir gece yaşattı. Ördekli Göl, festival süreci boyunca Karavan Topluluğu’nun adresi oldu. Festivalin son günü Balık Tutma Yarışması’yla balıkçılar en büyük balığı yakalamak için yarıştı. Edirne Doğa Sporları Kulübü’nün kano etkinliği Ördekli Göl’de ortaya renkli görüntüler çıkardı.

Uzunköprülüler ile çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar 4 gün boyunca birbirinden güzel etkinliklere tanıklık etti.

gazetebakış-Haluk Levent ve Simge sevenlerini coşturdu2

Gazete Bakış Haber Merkezi