Milletvekili Hamşioğlu, TBMM’de düzenlediği  basın toplantısında, “Türk çiftçilerinin alin teri pul mu olsun kül mü olsun? ifadeleriyle, TMO’nun depolarının yabancı ülkelerin buğdayına tahsis edilmesinin Türk çiftçileri açısından büyük bir sorun olduğunu dile getirdi.

TMO’yla buğday üreticileri arasında yaşanan randevu krizine dikkati çeken Hamşioğlu, yetkililerin bu konuya acil çözüm bulmasını talep etti.

“Buğday üreticisi iflas ediyor”

Selcan Taşçı Hamşıoğlu, konuya ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada da şu ifadeleri kullanmıştı:

“Günlerdir duyurmaya çalışıyoruz. Buğday üreticisi iflas ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi randevulu alımı başlattı ancak çiftçinin TMO’dan randevu alabilme ihtimali piyangodan büyük ikramiye çıkma ihtimali kadar düşük. Bütün aile internet başında saatler, günler geçiriyor. Sonuç, günlük kapasite aşıldı, sezonluk kapasite doldu. Ne zaman, nasıl, neyle doldu?  Sır değil, Rusya ve Ukrayna buğdayıyla. Borçlarını ödemek için ürünü bir an önce paraya çevirmek zorunda olan çiftçi, tüccarın eline terk edildi. TMO’ya 9 bin liradan satacağı ürününü tüccara veya depoya 5, 6, 7 bin liraya satmaya mahkum edildi. Rus çiftçisinin, Ukrayna çiftçisinin, tüccarın, aracıların, depoların, fabrikaların, piyasanın bütün aktörlerinin kazandığı bu hikayenin iki kaybedeni var. Biri, bir yıllık emeği para değil pul olan üretici, diğeri, üretici, ürünü zararına sattığı halde ekmeği yine zamlı yiyen tüketici. El insaf diyor, bu vesileyle Tekirdağ’da çıkan yangınlarda dönümlerce buğday tarlası kül olan çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum.”

Gazete Bakış Haber Merkezi