Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, belediyenin personel şirketinde görevli personele sözleşme süreciyle ilgili bilgiler verdi.

Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda başlayan bilgilendirme toplantısına; Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı, Nuran Uslu, Ali Ünal, Tahir Özçınar, Belediye Meclis Üyesi Sema Kılıç, birim amirleri ve personel katıldı.

Toplantıda konuşan Helvacıoğlu, hiçbir siyasi yaklaşımla belediye çalışanlarıyla bir araya gelmediklerini belirterek, şöyle devam etti:
“7/24 çalışan bir belediyeyiz ve örnek olmalıyız. Gerçekten Trakya’da önder Türkiye’ye örnek belediyelerden olduk. Personelimizin son yıllardaki hizmet anlayışı kayda değer. 2-3 gün önceden maaşları ödeyen bir belediyemiz var. Göreve geldiğimizde personel şirketindeki işçilerimiz kadrolu işçilerimizle arada olan maaş farkının kapatılmasını istedik. Bunun için çaba sarf ettik. Gündemimiz hep Keşan’a yapılacak hizmetler oldu. Hiç siyaset sormadım. Birinci gündemimiz
hizmet oldu. Ben Cumhurbaşkanımızın talimatı ve vatandaşlarımızın oylarıyla sizlerin mesai arkadaşınız oldum. Geçen süre zarfında baskı kurmadım, yanınızda oldum. 31 Mart’a kadar görevim var. Aday gösterilersem, halkım da göreve layık görürse Allah’ın izniyle yeni dönemde personelimiz ile beraber Keşan için mücadele vereceğiz.”

BAZI SENDİKA YÖNETİCİLERİNE ELEŞTİRİ

Mustafa Helvacıoğlu, bazı çevrelerin seçimlere 6 ay kala düğmeye bastığını söyledi.

“Belediyenize sahip çıkın. Belediye çalışanlarını ve yöneticilerini karşı karşıya getirmek için çaba harcamaya başladılar. Suni gündemlerle düğmeye bastılar. Garip telaşlarını anlıyorum. Hizmet ettirmeme anlayışını da şiar edindiklerini biliyorum. Siyasi çevreleri de düdüğünü çalmaya başladılar” diyen Helvacıoğlu, şunları kaydetti: 

“Yani bazı sendika yöneticisi ve temsilcilerinin garip telaşını anlayamıyorum. Bakın geçtiğimiz gün belediyenin önünde çoluk çocuğu da alet ederek, baskıyla topladıkları az sayıdaki personelle toplantı yapıldı. Sözde işçi ve emekçinin hakkını savunan ama gerçekte siyasi çevrelerin düdüğünü çalmak için. Başta 2 tane meclis üyesi. Birisi daha kendi personeli için sözleşme yapmadı. ESTAB’ın sözleşmesini yapmaktan çekiniyor. Şenol Yalı ne sıfatla geliyor? Her zaman kaybeden birinin işçilerin başında durmasını anlamıyorum. Demek ki siyaset var. Siyasetin içerisine girmeyin. Burada siyasi bir oyun var. Ne olur girmeyin. Belediyeci olun. Kendi çıkarlarının peşinde koşuyorlar.”

Sendikanın 4 yıldır kendisine teşekkür ettiğini dile getiren Helvacıoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Görev geldikten sonra; ‘4 yıldır işçimi koruyorsun. En iyi maaşı veriyorsun’ dediler. Salim Şen Ankara’da seçime girecek, maaşını katlayacak, sizinle konuşuyorum diyecek, primlerini alacaklar sizi kullanacaklar. Böyle bir şey yok. Keşan’da sendika başkanı Mustafa Helvacıoğlu. Sizin hakkınızı en çok ben korurum. Amaçları hakkınızı savunmak olsaydı ısrarla davet etmemize rağmen neden gelmediler görüşmelere. Gelin konuşalım. 51 kadrolu işçiye 8 bin TL seyyanen ödeme yapılmasını savunanlar neden şirket personeline de savunmuyorlar. Ankara’da yönetime girmek için tiyatro oynuyorlar. 4 yıldır ‘Her şey yolunda, siz AK Parti belediyesi olmanıza rağmen Trakya genelindeki en iyi belediyesiniz’ diye diye bugünlere geldik. Hep beraber toplu sözleşmelerde alkış tuttuk. Şimdi birileri düğmeye gelmiyorlar. Şimdi niye toplu sözleşme görüşmelerine oturmuyorsunuz? Birçok defa masaya çağırdım. Aldığımız cevapta Salim Bey başka görüşmeler yaptığını ve gelemeyeceğini söylüyor. Ankara’da seçimlerin derdine düşmüşler. Seçim temaslarında, lokanta masalarında varlar, sözleşme masasında yoklar.”

“6 AY SONRA YİNE ZAM ALACAKSINIZ”

“Sözleşmede yazan hakları vermiyorlar” iddialarına cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seyyanen ödeme sözleşmede yazıyor ve ben vermiyorsam istifa ederim. Yalan atıyorlar. Açık söylüyorum. Sözleşmede yok. Edirne’de, Trakya’da yok. İlave sözleşme yapanlar var. Sözleşmede yok. Yılda iki kez zam yapıyoruz. Şimdi 1,5 yıllık %41 zam verdik diye lanse ediyorlar.

6 aylık %41 zam verdik. %34’tü %41 verelim istedik. 6 ay sonra yine zam alacaksınız. Ama bu gemiyi birlikte yürütüyoruz. 2-3 gün önceden maaş alabileniz için dengeyi kurmamız lazım. Hizmet de etmemiz lazım. Seyyanen ödeme konusunda kanunda ayrı bir düzenleme yapıldı. Mevcut sözleşmeye göre ilave para ödenmesi asla mümkün değil, yargılanırız. Böyle bir şey yok. Edirne, Uzunköprü’de de var kadrolu işçiler. Neden orada eylem yapmadılar, grev yapmadılar. Oralarda da seyyanen zam yapmadılar. Amaç; onlar CHP’li belediyeler seçim geliyor, zarar vermeyelim. Ne olur emekçinin alın terine siyaset karıştırmayın. Hadi hodri meydan; işçimizden %3 sendika aidatı kesiyorlar. %1 kessinler. 750 TL yerine 250 TL kessinler, 500 TL’yi size versinler. Bunu yaparlarsa bin TL’de ben vereceğim. Bazı belediyeler sendika temsilcilerini kapıdan sokmuyorlar. Ama burada siyasete kurban ederek, Keşan örgütleriyle birleşiyorlar. Bunun içerisine girmeyin. Gelin tartışalım ama siyasi şovlara girmeyin. Tencere, tava değil. Trakya’nın en iyi belediyesiyiz. Gerçek yüzleri bu değil. ‘Sözleşmede yazanı vermiyor’ diyorlar. Neden mahkemeye vermiyorsunuz? Mahkemeye verin, geçmişe dönük de alın. Vermediler. Neden, sözleşmede yok. Sendika işçisini korur, yalan atmaz, kendini korumaz. Şimdi kendilerini korumaya başladılar. Sendika merkezleri dahi seyyanen ödeme konusunda görüş vermiyor.”

Sendikanın yapması gerektiği işleri kendilerinin yaptığını dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: 

“İş kanununa madde koymuşlar. Bir işçi yılda 270 saat mesai yapar. Bu da aylık 22,5 saate denk geliyor. Bu konuda imzalarımız var. Ben diyorum ki bir işçi ayda 22,5 saatten fazla mesai yapmamalı. 22,5 saatten fazla mesai yapmayalım konusunu para vermeyelim olarak anladılar. ‘22,5 saati geçmesinler. Fedakarlık yapmak isteyenler yapabilirler.’ Aynen bu cümleyi söyledim. İşçiyi köle misali çalıştırmamalıyız. İşçinin yanındayız. Ben 19 yıl maaş aldım, 17 yıl maaş verdim. Göreve gelirken 60 ay maaş vereceğiz dedim. Müteahhittin parasını vermiyoruz, işçimizin parasını ödüyoruz. Geçmiş dönemde 8 ay maaş alamayan işçilerimizin için neden grev yapmadılar? Neden tencere tava çalmadılar? Neden onların yanında değildiler? Mehmet Özcan Başkanımın döneminde veya geçmiş dönemlerde yapılmadı? Mehmet Başkanım da iyi niyetliydi. Vermez miydi? Para oldu da vermedi mi? Kötü niyetli miydi onlar da? Ama niye siyaset uyuyor. Mahcup etmeyelim, ne derse o olsun. 8 ay maaş vermediler, maaşı 2 gün önce veriyoruz sokaklardalar. Ben sözleşmede yazanı veriyorum, beraber imzalıyoruz. İmzalarken neredeydin? Siyasetin güdümüne girmişler. Emekçinin üzerinden siyaset yapmayın. Onun bir oyu vardır, gider atar. Eğer samimi iseniz hadi aidatları düşürün ben de bin TL vereceğim. Kesinler göreyim, yapamazlar. Ayda 1 gün işçimiz onlar için çalışıyor. Edirne, Uzunköprü bizden daha düşük maaş alıyor. Biz daha da iyi olmak için çalışacağız. Bir yığın borcumuz var işçimize borcumuz olsun istemiyorum. Bir daha göreve gelirsem 60 ay maaş ödemek için yine söz vereceğim. Personel şirketi işçilerimizin ben gelmeden önce sözleşmesi yoktu. Maaş farkları vardı. 2018 yılında yapılmayan sendika sözleşmesini biz imzaladık. Maaşlara ek ödemeleri biz getirdik. 10 gün olan ikramiyeyi 2021 yılında 30 güne biz çıkardık. Ücret adaletsizliğini biz çözdük. Şimdi ise yılbaşına %41 zam verdik. 6 ay sonra da yine oturalım konuşalım. Arabulucu beni arıyor. Zora sokmak için arıyorlar, anlaşmak için değil. Kandırmayacağız, yalan atmayacağız. 4 yıldır beni alkışlayanlar ne oldu da son 6 ay sokaklara dökülüyor. Ben şirket personelim için 6 aylık %41 zam verdim, gelsinler eksisini artısını konuşalım. İkinci altı ayda da enflasyon %70 ise %70 zam vereceğiz. 51 arkadaşımızı da galeyana getiriyorlar. Böyle sendikacılık olmaz. Yalan atarak bizi arkadan vuruyorlar. Üzülüyorum bunlara.”

Toplantının ardından personele ikramda bulunuldu.

Gazete Bakış Haber Merkezi