Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, TİM’in yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerin oldukça kıymetli olduğunu ifade etti.

Çetin, ihracat rakamlarının artışının, ülkenin büyümesi, gelişmesi ve en büyük 10 ekonomi arasında yer alma hedefine ulaşması konusunda büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, “Ülkemiz ekonomisine değer katan firmalar arasında odamız üyesi 41 firmanın yer aldığını da açıklamaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemizin geleceği, kalkınması ve güçlü bir şekilde ilerlemesini sürdürmesi adına oda olarak gereken ne varsa yapmaya devam ediyoruz. Listeye giren firmalarımız ise bizim için farklı bir gurur kaynağıdır. Bilim, teknoloji ve dijital dönüşümünü tamamlamış üyelerimiz, odamızın da destekleri ile daha da ileriye gidecektir. Odamızın büyük önem verdiği ihracat konusunda çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Çetin, Türkiye’nin dünya trendlerini takip eden değil, takip edilen bir konuma geleceğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

İhracattaki sürekli ve her seferinde bir önceki dönemin rekoru kırılarak gerçekleştirilen artışlar, bu söylemimizi kanıtlar niteliktedir. Türkiye’nin ihracatı 2021 yılında %32,8 düzeyinde büyüme kaydederek 225,2 milyar dolar düzeyine, 2022 yılında ise %12,9 artışla 254,2 düzeyine ulaşmıştır. Ülkemiz için durmadan çalışmaya, üretmeye devam etmeliyiz. Türkiye son üç yılda mal ve hizmet ihracatını yüzde 66 artırmıştır. Mal ihracatı 169 milyar dolardan 254 milyar dolara, hizmet ihracatımız 38 milyar dolardan, 90 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçıları arasında yer alarak bizleri gururlandıran üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Gelişerek büyümeye, büyürken ülkemiz için kazanmaya kazandırmaya devam edeceğiz.”

Muhabir: Murat Yasin Kıyıcı