Keşan Belediyesi, Keşan Motosiklet Kulübü, Bendis AVM, Aytemiz Polatcan Akaryakıt işbirliği ile “Keşan Motofest” düzenlendi. Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde düzenlenen ve bu yıl ilki düzenlenen festival 15 Eylül 2023 Cuma günü başladı.

Program kapsamında düzenlenen Grup OnAir konserinde festivale katılan motosikletseverler gecenin ilerleyen saatlerine kadar doyasıya eğlendi.

“Keşan Motofest”in ikinci günü renkli görüntülere sahne oldu. Yaklaşık 500 motosiklet tutkunu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun da katılımıyla şehir turu yaptı. Saat 14.00 sıralarında başlayan, Yunus polisleri ve motorize zabıta ekiplerinin güvenlik önemli aldığı şehir turu Bendis AVM’de sona erdi. Burada hazırlanan alanda motosiklet sporcusu Aydoğan Kaya, gerçekleştirdiği stunt gösterisiyle katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi. Öte yandan motosiklet tutkunlarına ikramda bulunuldu. Festivale katılanlar, gün boyu süren çeşitli programlar ile doyasıya eğlendi.

Motofest, 16 Eylül 2023 Cumartesi akşamı Çalgıcı Mektebi konseri ile devam etti. 20.30 sıralarında başlayan konser öncesinde konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Yolumuz medeniyetler kavşağı Keşan’da buluştu. Festivalemize katıldığınız için kalpten teşekkür ederiz. Kimse motosiklet deyip geçmesin. Bugün Türkiye’de 4 milyon 500 bin motosiklet var. Önemli bir rakam. Avrupa’da motosikletin en çok kullanıldığı ülkelerdeniz. Bu yılın ilk yarısında trafiğe çıkan motosiklet sayısı geçen yıla oranla %132 artış gösterdi. İyi ki varsınız, iyi ki buradasınız, iyi ki beraberiz. Motosiklet sevdalılarına bakınca aracının üstünde bedeni değil ruhu taşıyanları görürsünüz. Bu aşk pandemi sonrası daha da büyüdü bu aşk. Motosikletiyle kafa kafaya verenleri, motosikletiyle gönül bağı kuranları, motosiklet dostluklarını, aktif ve başarılı dernekleri görürsünüz. Bunlardan biri de Keşan’da kuruldu. İyi ki sizleri tanıdım. Çok şey görürsünüz ama bir yazarın dediği gibi bir şeyi göremezsiniz; bir psikiyatrın muayenehanesinin önüne park etmiş bir motosikleti asla görmezsiniz. Onun için iyi ki motosiklet tutkunları var. İyi ki festivalimiz var. İyi ki motosiklet var. Türkiye’nin her yerinden misafirimiz var. Keşan’da her yerde festivalimiz konuşuluyor. Keşan bir festivaller şehridir. Küçük küçük gözükse de 20. festivalimizi yapıyoruz. Festivalimiz bu imajımıza katkı sunmuştur.”

FESTİVALİMİZ CUMHURİYETİMİZE ARMAĞAN OLSUN

Festivalin, ilçenin tanıtımına katkı sağladığına işaret eden Helvacıoğlu, şunları kaydetti: “Keşan’ımızın tanıtımına destek verdiniz. Esnafımıza katma değer sağladınız. Sosyal yaşamımıza renk kattınız. Keşan’a ses kattınız. Özellikle şehir dışından gelen misafirlerimizle, yeni gönüllü turizm elçileri kazandık. Bu organizasyon sayesinde Keşan’da çalınan şarkılarla mutlu olduk, yarışmalarla heyecan yaşadık. Şehir turunda ayrı bir renk kattık. Akrobatik motosiklet gösterisine hayran olduk. Motosiklet sevdalılarıyla Keşan’ımızın caddelerini dolaştık. Motosiklet tutkunlarının, meraklılarının sayısını artırdık. Bu sebeple sizlere Keşan Belediye Başkanı olarak Keşan halkının teşekkürlerini sunuyorum. Tüm motosiklet camiasına, şahsım ve Keşanlı hemşehrilerim adına şükranlarımı iletiyorum. Keşan Belediyemizdeki emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Keşan Motosiklet Kulübü’ne, Bendis AVM, Aytemiz Polatcan Akaryakıt’a kalpten şükranlarımı sunarım. Grup Onair’e ve grup çalgıcı mektebine katkıları için minnettarım. Bundan sonraki süreçte Motofest’i daha da büyüteceğiz. Nasıl ki Trakya’da enlere, ilklere, rekorlara imza attıysak en büyük motosiklet festivallerine birlikte imza atacağız. Keşan Belediyesi olarak motosiklet sevdalılarına daha fazla destek
olacağız. Son sözüm şudur. Derler ki motosiklet kullanırken aynada bir gördüğün nesneyi ikinci kez göremezsin. Ve ekliyorum bir sonraki sene festivalimizi bir daha görelim. Bir sonraki sene festivalimizde birbirimizi bir daha görelim. Festivalimiz, cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan olsun.”

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından sahne alan Çalgıcı Mektebi, performansıyla beğeni topladı.

gazetebakış-“Keşan Motofest” renkli görüntülere sahne oldu2