Edirne’nin Keşan ilçesi geçen hafta sonu birbirinden güzel spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptı. İlçede 8-10 Eylül’de “10. Keşan DOÇEK-Saros Körfezi Dağ Bisikleti Festivali”,  9 Eylül’de “Keşan 2. Açık Su Yüzme Şampiyonası” ve 10 Eylül’de “Saros 2. Yarı Maratonu gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yaptığı açıklamada, birbirinden güzel 3 etkinliği geride bıraktıklarını söyledi. Helvacıoğlu, şöyle devam etti:

“Etkinliklerimizin her birine ayrı ayrı doyamadık. 2. Keşan Açık Su Yüzme Şampiyonası, 2. Saros Yarı Maratonu ve 10. Dağ Bisikleti Festivali’nde misafirlerimizi hassasiyet ve özenle ağırladık, her birini ayrı ayrı memnun etmek için canla başla hizmet verdik. Böylesine büyük 3 etkinlikte çeşitli ülkeler ve illerimizden yüzlerce misafir ve yarışmacılarımızı aynı hafta sonunda ağırlayıp mücadeleleri yöneten bölgede tek, ülkede ender belediyelerden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. 3 etkinliğimizde de paydaşlarımıza, belediye çalışanlarımıza ve katılımcı sporcularımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. 3 günde 3 büyük etkinlikten yüzümüzün akıyla çıktık. Dağ bisikleti festivalimizde 300’e yakın misafirimiz var. 6 ülkeden katılanlar var. Yüzme şampiyonamızda yine 300 sporcumuz katıldı. Keşan Belediyesi
olarak çok büyük etkinliklere imza atıyoruz. Kusurlarımız, hatalarımız olabilir, eksiklerimiz olabilir. Aynı hafta festival havasında 3 etkinlik yapan bir ilçe yoktur diye düşünüyorum. Bu kadar iddialıyım. Spora verdiğimiz önem buradan belli oluyor.” dedi.

YÜZME ŞAMPİYONASINA 300 SPORCU KATILDI

Keşan Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Edirne Valiliği, Türkiye Yüzme Federasyonu ve Keşan Belediyesi Yelken ve Su Sporları Kulübü işbirliğinde 9 Eylül 2023 Cumartesi düzenlenen 2. Keşan Açık Su Yüzme Şampiyonası yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Erikli Sahili Keşan Belediyesi Yelken ve Su Sporları Kulübü’nde düzenlenen organizasyona Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkan Vekili Güven Duvan, Türkiye Yüzme Federasyonu Edirne Temsilcisi Ayhan Dinç, Edirne İl Gençlik ve Spor Müdürü Selim Ak ve vatandaşlar ile sporcular katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan turnuvada; 6 kategoride, yaklaşık 300 sporcu yarıştı.

Şampiyonanın açılış programında konuşan Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Keşan 2. Açık Su Yüzme Şampiyonamızı gerçekleştiriyoruz. Bugün misafirimizsiniz. Medeniyetler kavşağı Keşan’da yolumuz sizinle kesiştiği için çok mutluyuz. Türkiye’nin en eşsiz denizinde kulaç atacaksınız. Herkesin imrendiği bir temizliğin ve maviliğin kucağında yüzeceksiniz. Edirne’de deniz olduğunu bilmeyenler var. Bu etkinliklerle Edirne’de deniz olduğunu hissettirmek istiyoruz. Kulaç attıkça; Keşan’ın ve Saros Körfezi’nin farklılığını da vurgulayacaksınız. Keşan’ın, Saros’un tanıtımına katkıda bulunacak bu etkinlikte sizlerle bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu sebeple ben her birinize Keşanlı hemşerilerim adına kalpten teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimizde, ‘Keşan’da yüzme bilmeyen kalmasın’ diyerek yoğun bir çaba sarf ettik. Keşan’a muhteşem bir olimpik yüzme havuzu kazandırdık. Saros Körfezi’mizde, su sporlarının güçlenmesi için elimizden geleni yaptık bugüne kadar düzenlediğimiz organizasyonları saymakla bitiremeyiz. Bizler sporu çok önemsiyoruz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılı. Tüm gençlerimizin ülkemiz için çok çalışacaklarından eminiz.”

Daha sonra söz alan Dinç, şampiyonanın düzenlenmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm sporculara başarılar diledi. Güven Duvan ise şampiyonaya katılan sporculara başarılar dileyerek, “Şampiyonamızın bu yıl 2’ncisini gerçekleştiriyoruz. İnşallah şampiyonamız Saros Körfezi’nde yıllar boyunca sürecek. Hep birlikte burada yüzme sporuna doyacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından şampiyonanın startı verildi.

Gün boyunca devam eden turnuvada ve 6 kategoride düzenlenen Keşan 2. Açık Su Yüzme Şampiyonası’nda dereceye giren sporculara ödülleri düzenlenen törenle takdim edildi. Öte yandan turnuvaya katılan Keşan Belediyesi Yelken ve Su Sporları Kulübü sporcusu Keşanlı Egemen Ergene, Masterlar kategorisinde 25-29 yaş grubunda 3 bin metrede 1:02:46.87 derecesi ile 2. oldu.

SAROS 2. YARI MARATONU

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Keşan Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliğinde düzenlenen Saros 2. Yarı Maratonu 10 Eylül 2023 Pazar günü yapıldı.
Yarı maratona; Belediye Başkanı Helvacıoğlu, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Vedat Çimen, sporcular ile vatandaşlar katıldı. Yarı maraton 21 kilometre, 10 kilometre ve 5 olmak üzere iki ana kategoride gerçekleştirildi. Erikli sahilinde Erikli Otel önünden başlayan yarışta; atletler, belirlenen rotada koştuktan sonra bitiş çizgisine ulaştı. Birbirinden renkli görüntülere sahne olan koşu sonrasında; ödül töreni düzenlendi. Dereceye giren sporculara ve farklı yaş kategorilerinde dereceye girenlere ödülleri Mustafa Helvacıoğlu ile protokol üyeleri tarafından verildi. Yarışma sonucunda; 5 kilometre genel klasmanında; Musa Achılov birinci, Ahmet Tek ikinci, Aykut Kayan üçüncü, kadınlar genel klansmada ise; Aleyna Okşak birinci, Cansu Aydın ikinci, Shams Sannoufa üçüncü sırada yer aldı. 10 kilometre genel klasman erkeklerde; Yunus Emre Akkuş birinci, Hakan Çoban ikinci, Soykan Baykal üçüncü, kadınlarda; Remziye Erman birinci, Ezgi Kaya ikinci, Ülker Alpaslan üçüncü oldu. 21 kilometre genel klasmanı erkeklerde; Üzeyir Söylemez birinci, Tegegn Tamerat Tanga ikinci, Selim Seven üçüncü, kadınlarda Dilek Öztürk birinci, Gülten Zobu Çelik ikinci, Nebahat Yılmaz üçüncü sırada maratonu tamamladı. Keşan Belediye Spor Atletizm takımı; 5 kilometrede maratona adeta damga vurdu. 5 kilometre genel klasman erkeklerde; Ahmet Tek, Caner Babat, Hasan Karakaş, Hasan Tek, Demir Ecevit, kadınlarda ise Cansu Aydın, Evin Kaya ve Yaren Döner derece yaptı. Yarışma sonuçlarına göre Keşan Belediye Spor Atletizm Takımı, 5 kilometre genel klasmanında şampiyon oldu.

250 SPORCU PEDAL ÇEVİRDİ

Keşan Belediyesi ve Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) işbirliğinde “Yaşasın Cumhuriyet” sloganıyla 8-9-10 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen Saros Körfezi 10. Dağ Bisikleti Festivali 10 Eylül 2023 Pazar günü bisikletçilerin Erikli Sahilinden Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne geri dönüşleriyle sona erdi. Almanya, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Filistin ve Polonya ile ülkemizin çeşitli illerinden gelen festivale katılan 250 kişi üç gün boyunca, İzzetiye Mahallesi, Mercan, Dişbudak, Yeşilköy, Erikli, Koruklu, Danişment, Mecidiye köyü ve Erikli Sahili’ndeki arazi parkurlarında pedal çevirirken, Erikli sahilinde kamp yaptı. Festivale katılan bisiklet severler, bölge halkının konukseverliği, coğrafyamız ve özel olarak hazırlanan birbirinden zorlu parkurların güzelliklerinde etkilendiklerini ifade ederek, festivalin düzenlenmesinde başta Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, DOÇEK Başkanı Hakan Eşme olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.
Festivalin üçüncü gününde Helvacıoğlu, Erikli sahilindeki kamp alanını ziyaret etti.

Festivale katılan tüm sporculara teşekkür eden Helvacıoğlu, “Doğa ve adrenalin tutkunları festivalimizde büyük bir heyecan yaşadı. Farklı ülkelerden ve çeşitli illerimizden gelen 250 sporcumuz bölgemizin güzelliklerine pedal çeviriyorlar. Festivalimize katılan tüm sporcularımız memnun. Harika bir coğrafya ve aksiyon dolu parkurlarda bisiklet sürdüler” ifadelerini kullandı.

gazetebakış-Keşan’da spor karnavalı yaşandı2

Gazete Bakış Haber Merkezi