Küçükyoncalı’da Dokuyan Eller ekibindeki kadınlar ve Saray Belediyesinin iş birliğiyle düzenlenen “6. Keşkek Şenliği”, adeta festivale dönüştü.

6. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’ne Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Selcan Hamşioğlu, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Erol Gürler ve öynetimi, AK Parti Saray İlçe Başkanı Ertan İnanç ve yönetimi, İYİ Parti Saray İlçe Başkanı Murat Öztürk, Saadet Partisi Saray İlçe Başkanı Şaban Mısırlı, CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Doğaç, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, Saray Belediye Meclis üyeleri, mahalle muhtarları, siyasi parti ve STK temsilcileri ile ve vatandaşlar katıldı.

Şenlik saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Küçükyoncalı Mahalle Muhtarı İrfan Gündüz’ün açılış konuşmasıyla başladı. Ardından konuşan Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, şunları kaydetti: “Her birimizi Küçükyoncalılı kılan, her birimizi o mübarek, o karın doyuran, hem protein ihtiyacını hem de karbonhidrat ihtiyacını karşılamakla yıllarca meşruiyet kazanmış ve bugün nerdeyse coğrafi işaret almak üzere olan Küçükyoncalı keşkeği, her şeyden evvel ruhumuzu, gönlümüzü doyuran bir geleneğin yaşatılmasına vesile olmuştur. Bugün bütün meseleler her birimizi eşit düzeyde ilgilendirmektedir. Okuma yazma oranının, eğitim oranının en yüksek olduğu Küçükyoncalı’da bugün okulumuz yoksa, bugün sularımızda sıkıntı varsa oraya Büyükşehir karışıyor, burası Milli Eğitimin diyemeyiz. Her şeyden evvel hepimiz eşit düzeyde sorumluyuz. Hele hele bizler bütün bu meselelerden sorumluyuz. Üstesinden gelmek için de elimizden geleni yapmakla mükellefiz. Hiçbir mazereti yoktur bunun. Değil mi ki savaşın ortasında Maarif Kongresi’ni ertelemeyen bir liderin kurduğu ülkenin evlatlarıyız. Hiçbir biçimde eğitimle ilgili meseleyi başka meselelerin arkasında tutamayız. Küçükyoncalı, eğitimdeki saygın yerini muhafaza ettirecektir ve bunun güçlü namzetleri burada kendi okullarında yetişecektir.”

“KEŞKEK GELENEĞİNİ YAŞATIYORUZ”

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar da Küçükyoncalı Mahallesi'ndeki 6. Keşkek Şenliği'ne katıldı. Yontar, şenlikte yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: "Kültürümüzün önemli bir parçası olan keşkek geleneğini yaşatmak, bu güzel organizasyonla birlikte mahalle sakinlerimizin bir araya gelmesine vesile olmak oldukça kıymetli. Saray Belediyesinin organize ettiği 6. Keşkek Şenliği, hem mahalle halkını bir araya getirdi, hem de Tekirdağ'ın zengin kültürünü yansıttı. Bu anlamlı organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese, başta Saray Belediyesi olmak üzere teşekkürlerimi sunuyorum."

Tekirdağ Milletvekili Selcan Hamşioğlu da şenlikte konuşma yaptı.

SEVTUĞ VE MENEŞE COŞTURDU

Konuşmaların ardından Keşkek Şenliği, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bando gösterisi, vals, baçata ve zeybek dans performansıyla devam etti. Daha sonra şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve 6. Atatürk Koşusu’nda dereceye giren sporculara plaket takdim edildi. Keşkek Şenliği programı Gökhan Meneşe ve Sevtuğ konseri ile devam etti. 6. Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’nde Küçükyoncalılı vatandaşlarla birlikte birbirinden güzel şarkılar seslendiren Gökhan Meneşe ve Sevtuğ dinleyicilere muhteşem bir akşam yaşattı.

Program sonunda Saray Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Arif Naci Öngören, Küçükyoncalı Keşkek Şenliği’nde büyük emek veren Dokuyan Eller ekibindeki kadınlara teşekkür ederek plaket verdi. Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş de Gökhan Meneşe, Küçükyoncalı Muhtarı İrfan Gündüz ve Sevtuğ’a teşekkürlerini sunarak plaket takdim etti.

gazetebakış-“Keşkek Şenliği” festival havasında geçti2