Soner Ilık, yaptığı açıklamada, çalışmalar sonrasında odanın gerçek kuruluş tarihinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret Bakanlığı tarafından resmi kayıtlara dayanılarak 1883 olduğunun tescillendiğini söyledi. 

Bugüne kadar kuruluş tarihi 1925 olarak bilinen odanın gerçek kuruluş tarihinin tespiti için Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri kayıtlarından yararlanıldığını aktaran Ilık, şu bilgileri verdi:

Kırklareli’nin de geçmişinde mutlaka ekonomik gücüne ve değerlerine ait bilgilerin olması gerekiyordu. Bu düşünceden hareket ile araştırmaları başlattık. Odamızı geleceğe taşırken, geçmişimize de sahip çıkarak başlattığımız çalışmalar kapsamında Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri’nin
Osmanlıca’dan çevirilerini yaptırmak suretiyle, elde ettiğimiz bilgileri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile paylaşarak, Bakanlık nezdinde onaylanmasını ve odamızın kuruluş tarihinin 1883 yılı olarak tescillenmesini talep ettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde ise odamızın kuruluş tarihinin 1883 yılı olarak tescillendiği bilgisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 03 Haziran 2023 tarihli yazısı ile odamıza bildirilerek kuruluş yılımızın 1883 yılı olarak belirtildiği faaliyet belgemiz güncellendi. Odamızın kuruluş tarihinin güncellenmesi çalışmalarında büyük emeği geçen Kırklarelili Araştırmacı-Tarihçi Ali Arslan’a teşekkür ediyorum. İlimizin; tarımıyla, üreticisiyle, ticaretiyle ve sanayicisiyle önemli bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koymuş olmaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Gazete Bakış Haber Merkezi