Türkiye Büyük Millet Meclisinin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘’gazi’’ unvanı ile ‘’mareşal’’ rütbesi vermesinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü dolayısıyla Marmaraereğlisi’nde tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde; İlçe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Marmaraereğlisi Belediyesi ve Muharip Gaziler Derneği Marmaraereğlisi İrtibat Bürosunca Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Çelenklerin sunulmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı program, Muharip Gaziler Derneği Marmaraereğlisi İrtibat Bürosu Temsilcisi Ali Yılmaz Karaahmetoğlu’nun konuşması ile sona erdi. Çelenk sunma töreni sonrası protokol üyeleri Muharip Gaziler Derneği Marmaraereğlisi Şubesini ziyaret ederek Gaziler Günü’nü kutladı.

BAŞKAN ATA, ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERLE BULUŞTU

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata; Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları ile Marmaraereğlisi Özel Eğitim Merkezi Komutanlığında düzenlenen öğle yemeği programında bir araya geldi.

Tüm konuklarla tek tek ilgilenen Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, şu ifadeleri kullandı: ‘‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘gazi’’ unvanı ile ‘mareşal’ rütbesi vermesinin 102. yıl dönümü ve Gaziler Günü’nü kutlamak üzere siz değerli misafirlerimizle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Öyle bir vatanda yaşıyoruz ki, burayı yurt edininceye kadar çok bedeller ödedik. Vatanın muhafazası ve müdafaası için yola çıktığında şehit olmayı, olmazsa gazilik şerefine ulaşmayı göze almış, bu vatanın kahraman evlatlarının bazıları şehit oldular. Bazıları da siz kıymetli gazilerimiz gibi gazi oldular. Vatanın her karışında eşsiz bir mücadele örneği ile canları pahasına bu topraklar için savaşarak en iyi vatanperverliği gösteren şehit ve gazilerimiz milletimizin gurur kaynağıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan sevgisinin sembolleri olan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.”

Marmaraereğlisi Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda gerçekleşen organizasyona Belediye Başkanı Hikmet Ata’nın yanı sıra, Marmaraereğlisi Kaymakam Vekili Mustafa Gürel, Garnizon Komutanı Mustafa Geyik,  Emniyet Müdürü Yaşar Çakıcı, protokol üyeleri, şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları katıldı.

MALKARA’DA TÖREN DÜZENLENDİ

Gaziler Günü, Malkara’da da törenle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Malkara  Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tnk. Alb. Fatih Solmazlar, Malkara Belediye Başkan Vekili Birsen Karataş, Malkara İlçe Emniyet Müdürü Volkan Korkmaz, Malkra İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Tolga Özçoban, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Vasfi Güner,  siyasi parti başkanları ile temsilcileri, Belediye Meclis üyeleri, STK başkanları, dernek başkanları, gaziler, muhtarlar, askeri erkan, basın mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Malkara Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile tören başladı. Muharip Gaziler Derneği Malkara İlçe Temsilcisi Rahmi Işık’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi. Gaziler Günü töreni Hüseyin Köse İlkokulundan Eymen Arı ve Zehranur Kaya şiirleri okumasının ardından son buldu. Törenin ardından Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, 95. Zırhlı Tugay Komutanı Tnk. Alb. Fatih Solmazlar, Malkara Belediye Başkan Vekili Birsen Karataş ve programa katılan protokol üyeleri Muharip Gaziler Derneği Malkara İlçe Temsilciğini ziyaret ettiler.

gazetebakış-Marmaraereğlisi ve Malkara’da “Gaziler Günü” kutlaması2