Değirmenaltı Deresi önünde basın açıklaması yapan Gökhan Metiner, Tekirdağ genelinde yoğun sivrisinek görüldüğünü söyledi. 

Devlet Su İşleri tarafından sel baskınlarının ardından derelerin yeterince temizlenmediğini ve belediyelerin de larva mücadelesi yapmadığını savunan Metiner, vatandaşların sahil şeridinde sivrisineklerden dolayı evlerinde duramadığını dile getirdi.

Aynı sorunun Değirmenaltı Deresi'nde de yaşandığını aktaran Metiner, “Sadece Değirmenaltı Deresi değil, Tekirdağ'ın hemen hemen her yerinde bu tür problemler yaşanıyor. Nedir bu? Örneğin burada iki problem var. Bir tanesi DSİ'nin temizliği. DSİ'nin temizliğini sadece yaz aylarına girerken yapmayıp yıl içerisinde belirli periyotlarda bunu yaparak dereleri rahatlatması, taşkınları önlemesi lazım” diye konuştu. 

Belediyelerin de ilaçlama sistemlerini  güncellemesi gerektiğini vurgulayan Metiner, “Eski usulleri bir kenara bırakıp daha sıklıkla ilaçlamalar yaparak larvayı engelleyerek çalışmalılar. İnsanlar Kumbağ’da, Değirmenaltı’nda İstanbul tarafında Ereğli'de her yerde camlarını rahat rahat açarak yazlıkları olsun, kışlıkları olsun, bu hiç fark etmez. Hayat standartlarını engellemeden yaşamaları lazım. Ancak malum bu işler yapılmadı, zamanında yapılmadı. Bir şekilde öncelikler içerisine alınmadığı için hayat standartları düşüyor ve sivrisinekle diğer bir sürü haşeratla uğraşmaktan insanlar hayatlarını yaşayamıyor.“ diye konuştu. 

Belediyelere ve DSİ'ye seslenen Metiner, “Arkadaşlar, herkes işini yapsın lütfen” ifadesini kullandı.

Muhabir: Gülçin Kıyıcı