Velimeşe Mahallesi Önerler yolundaki tarımsal üretim alanında oluşturulan lavanta tarlasında hummalı bir çalışma sürüyor.

Ekipler mor tarlada hasat işlemlerine başladı.

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, 3. Lavanta Tarla Günleri Şenliği’nde binlerce kişinin ziyaret ettiği lavanta tarlasında hasat çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

“Saklı cennet” olarak anılan lavanta tarlasından elde edilen ürünlerin “Mor Büyü” ismiyle tescillendiğini aktaran Yüksel, bunun mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Lavanta tarlalarına önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

“Sadece Ergene’mizden değil komşu il ve ilçelerden de lavanta tarlamızı ziyaret edenler bol bol fotoğraf çektirip manzaranın ve anın tadını çıkardılar. 3. Lavanta Tarla Günleri Şenliği ile ziyarete açılan ve bir ay boyunca hem hafta içi hem de hafta sonu günlerinde ziyarete açık olan lavanta tarlasında hasat çalışmalarına başlandı. Ergene Belediyesi ekiplerinin kendi imkanları ve iş makineleri ile gerçekleştirdiği hasadın ardından toplanan lavantalar distilasyon işlemine tabi tutularak yağı çıkartılıyor. Başta saf lavanta yağı olmak üzere, lavanta kolonyası, oda spreyi, lavanta sabunu, araç kokusu, lavanta toniği ve benzeri lavantalı ürünlere dönüştürülüyor.”

Trakya’nın en büyük ve en güzel lavanta tarlasına sahip olduklarını,  2019 yılında 6 dönüm üzerine deneme ekimi olarak başladıkları lavanta tarlasının 35 dönüme ulaştıklarını aktaran Yüksel, bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Muhabir: Murat Yasin Kıyıcı