Gökhan Metiner, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tekirdağ’da hangi okulun depreme dayanıklı hangisinin dayanıksız olduğunun henüz bilinmediğini ileri sürdü.

Deprem olmadan okullarda mutlaka gerekli incelemelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Metiner,  “6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizi etkileyen depremde maalesef çok canlar yitirdik. Her yerde söyleniyor. Deprem öldürmüyor, yanlış, eksik yapılan binalar öldürüyor. Bu binalarla ilgili dikkati çekmek istedik. Önce kamu binaları, daha sonra tüm binaların tüm Türkiye'de incelenerek yenilenerek bununla ilgili önlemler alınarak çalışmalar yapılması lazım” dedi.

HEP BERABER TAŞIN ALTINA ELİMİZİ SOKALIM

Metiner, bu konuda özellikle Tekirdağ'da şu an itibarıyla ciddi bir çalışma olmadığını savundu.

Tekirdağ'da etüdü yapılmış okulların da olduğunu aktaran Metiner, şunları kaydetti:

“İnşaata başlanmış okullar var. Yarım okullarımız var. Hiç başlanmamış okullarımız var. Ama en başta hiçbirimiz hangi okulun etüdünün yapıldığı, hangi okulun yenileneceği, hangi okulun yıkılacağı, hangi okulun sağlam olduğunu bilmiyoruz. Bırakın bunları. Hiçbir şekilde sistem ilerlemiyor. Gelin hep beraber taşın altına elini sokarak okulları yenilemeye çalışalım. Hiç başlanmamış okullarımıza başlayalım. Yeni döneme okullarımızı yetiştirelim.”

3 OKULUN TABELASI AYNI OKULDA

Metiner, kendisinin de ikili eğitimde okuduğunu, bunun ne kadar zor olduğunu herkesin bildiğini ifade etti.

Şimdi bazı okullarda 3 okulun tabelasının bulunduğuna şahit olduğunu aktaran Metiner, “Bu olmayacak, kabul edilemeyecek bir durum. Ben tüm Tekirdağlıları, okulların tadilatının yapılması için taşın altına elini sokmaya davet ediyorum” dedi.

İYİ Parti olarak her zaman eğitimin ve çocukların yanında olduklarını vurgulayan Metiner, “Üzerimize ne düşerse bunu yapmaya hazırız. Ne olur Marmara depreminden önce gerekeni yapalım. Çocuklarımıza çok güzel bir dünya bırakalım” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan