İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık emekçileri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş olarak 190 bin işçinin işveren sendikası TÜHİS ile imzaladıkları toplu iş sözleşmesinin üzerinden 46 gün geçtiği belirtildi.

Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçtiği aktarılan açıklamada, “Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık” ifadeleri kullanıldı.

Ev kiralarının 10 bin liranın üzerine çıktığı, vergi oranlarının arttığı ve akaryakıta dev zam geldiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Ama bitti sabrımız bitti çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı  sabrımız bitti,  öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti.”

TAKSİT İSTEMİYORUZ

Açıklamada, geriye dönük alacakların, bazı üniversitelerdeki sağlık işçilerine 3 taksitte ödenmeye başlandığı belirtildi. 

Bunun da yanlış bir uygulama olduğu savunulan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide-depremde nefes almadan ‘peşin’ çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı ‘taksit taksit’ istemiyoruz. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı. Devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez,  biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını ‘itibardan’ sayıyoruz.”

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan