Yıldırım mesajında, sahil ve Türk karasularının korunması, denizlerde güvenlik ve emniyetin sağlanmasında üstlendiği görevleri başarıyla yerine getiren Sahil Güvenlik Komutanlığının kuruluşunun 41. yıl dönümünü kutladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığının yasa dışı göç ve kaçakçılıkla mücadele, doğal afetlerde yardım, yasadışı su ürünleri avcılığı ve deniz kirliliği ile mücadele, stratejik öneme haiz tesislerin korunması, arama kurtarma görevleri gibi kritik görevleri ifa ederek Türkiye’nin kıyı ve denizlerdeki hakimiyetinde önemli rol oynadığını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bölgemizin ve ulusumuzun huzur ve selameti, insan haklarının korunması, kanunların uygulanması için mücadelelerini sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve Doğu ve Batı arasındaki ana geçiş güzergahlarının üzerinde bulunması sebebiyle ulusal çıkarlarımızın korunmasında en büyük güvencemizdir. Nitelikli ve donanımlı personeliyle ve her geçen gün teknik kapasitesini genişleten yapısıyla, özellikle küresel çapta etki yaratan çalışmalarına her gün bir yenisini daha ekleyen Sahil Güvenlik Komutanlığımızın günümüzde olduğu gibi gelecekte de başarılı çalışmalarının devam edeceğine inanıyorum.

Bu vesileyle, vatanımızın korunması ve ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna hayatını feda eden Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

Muhabir: Murat Yasin Kıyıcı