Keşan’ın turistik bölgelerinden Erikli ve Yayla sahillerinde vatandaşların sinek ve haşereler konusunda rahatsızlık yaşamaması için yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Arif Güler, müdürlük tarafından mücavir alanlarda yürütülen sinek ve haşere ile mücadele çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Bir ilk olarak özel ekiple, mücavir alanlarda gece gündüz yürütülen çalışmaları değerlendiren Güler, vatandaşların refahı ve kalite standartlarını artırmak için yeni ilaçlama uygulaması hakkında bilgiler aktardı.  

5 KİŞİLİK EKİP KURULDU

Yaz döneminde oldukça hareketlenen, özellikle Erikli ve Yayla sahillerinde 5 kişilik özel bir ekiple kapsamlı bir çalışma sürdürüldüğünü belirten Güler,  “Sahillerde vatandaşlarımızın konforlu ve sağlıklı bir şekilde tatillerini yapabilmesi için Keşan ilçe merkezinden ayrı olarak özel bir ekip kurduk. 5 kişiden oluşan ekibimiz 5 gün 6 gece boyunca sivrisinek ve haşerelerin üreyebilecekleri alanlarda, cadde ve sokaklarda ilaçlama yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

ÇÖP POŞETLERİMİZİ AĞZI BAĞLI ATALIM

Özel ekibin Erikli, Yayla ve Danişment’te oldukça etkin bir mücadele gerçekleştirdiğini vurgulayan Güler, şunları kaydetti:

“Ekiplerimiz cadde cadde, sokak sokak çalışmaktadır. Bu kapsamda durgun su alanları, dereler, havuzlar, çöp konteynerleri, bodrumlarda, karasinek ve larvasit ilaçlama çalışması yürütülmekte ve akşamları da araç üstü ULV cihazıyla cadde ve sokaklarda uçkun ilaçlaması yapılmaktadır. Karasinek için çöp alanları, pazaryerleri, gübrelik alanlar ve rögarlar sistemli olarak ilaçlanıyor. Karasinek sorununun önüne geçebilmek için, çöp poşetlerimizin ağzı bağlı olarak atılması, çöp bidonları ve konteynerlerimizin kapaklarının sürekli olarak kapalı tutulması, yanlarına, açığa çöp bırakılmaması, çöp konteynerlerinin ortalama 20 günde bir düzenli yıkanarak dezenfekte edilmesi, hayvan pisliklerinin yaşam alanlarından uzaklaştırılması, bahçelerdeki çürümüş meyvelerin düzenli temizlenmesi gibi önlemlerin alınması karasinek sorununun çözülmesine büyük katkı sağlayacaktır.”

Gazete Bakış Haber Merkezi