30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler, Saray Atatürk Kültür Merkezi’nde yaz boyunca atölyelerde öğrenim gören çocukların sezon sonu gösterileriyle başladı.

Ardından çocuklar ve aileleri Yuvalı Mahallesi’nde bulunan Saray Belediyesi Özel Ağaçlandırma Alanı’na Büyük Zafer’in 101. yılı anısına 101 çam fidanı dikti.

Akşam saatlerinde Atatürk Alanı’nda toplanan Saray halkı, ellerinde bayraklar ve fenerlerle Ladin Sokak’a kadar coşkulu bir kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Fener alayı ve Zafer Yürüyüşü ile devam eden 30 Ağustos Zafer coşkusu, dans gösterileri, piyano ve keman resitali ile sürdü.

Dans gösterilerinin ardından sahne alan Saray Belediyesi Müzik Eğitmeni Doğanay Temurkan’ın piyano ve öğrencilerinin keman resitali geceye renk kattı. Daha sonra şarkıcı Sevtuğ sahne aldı.

Gece yarısına kadar sahnede kalan Sevtuğ, Saraylılara güzel bir gece yaşattı.

ÖZGEN ERKİŞ KONUŞMA YAPTI

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, programda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

“Bu mahallenin, bu toprağın asli unsurları, bu mahallede duygusallaşmamam mümkün değil, bu mahalleye 40 yıldır dahil olurum ve her defasında aynı büyük heyecanla burada yer alırım. Şimdi son anda büyük konuşmuşum, seçim sürecinde burasını bir kurtarılmış bölge tadında 'Bizim Çocuk, Bizim Özgen' diye beni son derece ayrıcalıklı kılan bir havayla karşıladıklarında Allah’ım burada bundan daha büyük bir mutluluk yaşayamam demiştim. Büyük konuşmak gerekmiyor, şimdi 30 Ağustos Zaferi’ni çadırlarından kışlaya, şu zorlu hayatlarından sevk edildikleri garnizona davul zurnayla giden kardeşlerimizin muhitinde bir zafer gününü böylece gördüğümde şunu diyorum, ileride kısmet olur da aday olursam tek bir oy bile almayayım ancak bu mahallede 30 Ağustos'lar bu coşkusuyla, bu ihtişamıyla, bugünün azametiyle böylece kutlansın inşallah. Ve bu mahalleyi o mahallelilerle bir olmak üzere burada gelip eşitliğin en güzel şekliyle kutlamak üzere burada yer alan saygıdeğer hemşehrilerime her şeyin yakıştığını ve bugün burada unutulmaz bir gece yaşayacağımızı şimdiden müjdeliyorum. Hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum, uğurluyorum, hayırlı akşamlar ve iyi eğlenceler diliyorum.”

Erkiş’in ardından sahneye gelen dansçılar salsa, vals ve zeybek performansıyla beğeni topladı.

gazetebakış-Saray’da Zafer Bayramı etkinliklerle kutlandı2

Muhabir: Murat Yasin Kıyıcı