Kentin kültürel yapısına katkı sağlamak, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak ve evrensel değerlere sahip bireylerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Şehir Tiyatrosu, ilk oyununu sergilemesinin ardından sadece 1.5 ay geçmesine rağmen ödüller almaya başladı.

Yeni Tiyatro Dergisi tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri’nde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu 7 ödül alarak büyük bir başarıya imza attı.

Organizasyonda, Türk tiyatrosuna katkı kategorisinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Şehir Tiyatrosu’nun kurulmasında önemli katkıları bulunan Alpaslan Kurtoğlu ve Şehir Tiyatrosu Rejisörü Murat Atak ödüle layık görüldü.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun ilk oyunu olan ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ adlı oyun müzikal dalda En İyi Tiyatro Oyunu ödülünü alırken Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Gökhan Azlağ, Aykut Karatay ve Anıl Tunç Karaersal da oyunculuk özel ödülüne layık görüldü.

“Gurur duydum”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, yaptığı açıklamada, belediye olarak her alanda olduğu gibi kültür ve sanat vizyonu konusunda da iddialarını ortaya koyduklarını söyledi.

Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı 2023 yılı içerisinde önemli hizmetlerden olan Şehir Tiyatrosu’nu kurduklarını belirten Albayrak, “Tüm sanat dallarını kapsamaya çalışan, bireysel ve toplumsal değerleri temel alan özgün sanat eserleri üretmek üzere her zaman güzeli ve iyiyi aramak için yola çıkan ve her durumda köklerinden beslenip evrensele ulaşmak için devamlı gelişmeyi amaçlayan bir sanat kurumu olmasını hedeflediğimiz Şehir Tiyatromuz ilk oyununun ardından geçen kısa süre içerisinde aldığı ödüllerle bizi mahcup etmedi ve ne denli doğru bir proje gerçekleştirdiğimizi ispatladı” dedi.

Şehir Tiyatrosu’nun, Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri’nde 7 ödül birden alarak büyük bir başarıya imza attığını vurgulayan Albayrak, “Yönetmenimize, teknik ve tasarım ekibimize, oyuncularımıza ve ilk oyunumuzun sahnelenmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyesi çalışanlarımıza teşekkür ederim. Tekirdağ’da Cumhuriyet tarihinin ilk Şehir Tiyatrosu, bundan sonra da başarılarına yenilerini ekleyerek yoluna emin adımlarla devam edecektir. Aldığımız ödüllerin şehrimize ve sanatsever halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, İzmir’in Torbalı Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Metropolis Tiyatro Festivali’nde de ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ adlı müzikal tiyatro oyununu sahneledi.

Gazete Bakış Haber Merkezi