Kapaklı Bülent Ecevit Amfi Tiyatro Parkı'nda, Mevlana'nın "750. Vuslat Yıl Dönümü" münasebeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023 yılını "Mevlana Yılı" olarak ilan etmesi kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi ortaklığında sema ayini yapıldı.

Vatandaşlar, yaklaşık 45 dakika süren Sema Ayin-i Şerifi’ne yoğun ilgi gösterdi.

Semazenbaşı Muhammet Ali Şahin, konuşmasında Mevlana'nın "Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz, şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz" sözünün önemini anlattı.  Mevlana'nın Anadolu'da ilim irfan ve hikmetle harmanladığı mesnevisiyle millet olma şuurunu yerleştirdiğini aktaran  Şahin, şunları kaydetti:

"Bu minvalde Mevlana'yı hürmetle ve rahmetle yad etmek üzere vuslatının 750. yıldönümünü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılını "Mevlana Yılı" ilan etmesi gereğince Konya Büyükşehir Belediyesi ve Kapaklı Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen programda Türk tasavvuf musikisi ve Sema ayini şerifi icrası yaptık. Hz. Mevlana'nın şehri Konya'dan hepinize sevgi ve selamlar getirdik."

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ise Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiği konuşmasında bir kıssadan da bahsetti.

Çetin şu ifadeleri kullandı:

“Mevlana ile ilgili olarak bir hikaye çok hoşuma gidiyor; ‘Bir din adamı Mevlana’ya sitem dolu bir mektup göndermiş. Dinin de bir hizmeti vardır, sen nasıl Müslümansın tövbe edene de gel diyorsun, Hristiyan'a da gel diyorsun demiş. Mevlana mektubu sabırla okuduktan sonra arkasına bir not yazıp göndermiş. O kişi mektubu almış bakmış, Mevlana ona da, ‘Sen de Gel’ yazmış.’ Bugün bu söz dünya mesajı haline geldi.  İnsanoğlu kardeşçe bir olmayı hak ediyor. İnşallah birlik beraberlik içerisinde Kapaklı’mızda komşuluk hukukuyla yaşayalım."

Konuşmaların ardından Başkan Çetin'e, sema ekibi tarafından "Mevlevi Destarlı Sikkesi" takdim edildi.

Gazete Bakış Haber Merkezi