Kadir Albayrak, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü Mücadele Günü dolayısıyla belediye binasında düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin büyük bölümünde olduğu gibi Tekirdağ’da da yoğun kuraklık yaşandığını ifade etti.

İl genelini besleyen ana kaynakların kuruduğunu, bazı yerlere taşımayla su verildiğini, ancak bunun da sağlıklı bir çözüm olmadığını vurgulayan Albayrak, bunun yanında vatandaşların bahçe sulama gibi alışkanlıklarının da su sorununu büyüttüğünü dile getirdi.

Kapaklı’da yaşanan su kirliliğine de işaret eden Albayrak, “Maalesef su seviyeleri aşağıya indikçe sularda sarımsı renkler olmaya başladı. Bunların giderilmesi için Kapaklı’ya bir tesis kuracağız. Su seviyesi düştükçe suyun rengi değiştiği gibi kalitesi de azalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

DEPREM KUŞAĞINDA BULUNUYOR

Albayrak, kentin en önemli sorunlarından birinin deprem sorunu olduğunu ifade etti. 

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin herkesi derinden yaraladığını anımsatan Albayrak, şöyle konuştu:

“Herkes o bölgeye gidip elinden geleni yapmaya çalıştı. Oradaki durumu gördü. Tekirdağ’ın da bir deprem gerçeği var. Deprem kuşağında bulunuyor. Allah göstermesin, bizi bekleyen, olası değil, onun için hepimiz bu depreme hazırlıklı olmalıyız. Büyükşehir olarak 6 Şubat’tan itibaren çok ciddi hazırlıklar içerisindeyiz.”

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan