Mezuniyet belgelerinin Avrupa’da da geçerliliğini sağlayacak TYÇ logosunun tanıtımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ev sahipliğinde Ankara’da yapıldı.

Programa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Lutfihak Alpkan ve Faruk Özçelik, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çufalı, MYK Başkanı Cemal Cihan Coşkun, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü ve TYÇ Kurulu Başkanı Nazan Şener, TYÇ’nin paydaşları olan MEB, Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Kalite Kurulu, TYÇ Kurulu ve mezuniyet belgelerinde bu yıl ilk kez TYÇ logosu kullanılacak üniversitelerin rektör ve rektör yardımcıları ile davetliler katıldı. 

Törene NKÜ’yü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Taşan ile Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Gamze Varol ve Doç. Dr. Bahadır Batar katıldı.
Programın açılış konuşmaları Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Cemal Cihan Coşkun, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü ve TYÇ Kurulu Başkanı Nazan Şener, YÖKAK Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa ÇufalI, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Halim Haldun Göktaş ve ÇSGB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan tarafından gerçekleştirildi.

Konuşmalarda TYÇ’nin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi (AYÇ) ile uyumlu şekilde tasarlanan genel, mesleki ve akademik eğitim ve öğretim programları ile kazanılan tüm yeterlilik esaslarını gösteren ulusal yeterlilikler çerçevesi olduğu belirtilerek; Türkiye eğitim, öğretim ve yeterlilik sisteminin Avrupa’ya ve dünyaya açılan penceresi olduğu vurgulandı.

Konuşmaların ardından, programın ilk bölümünde TYÇ logosuna ilişkin tanıtım filmi gösterimi ve TYÇ logosu kullanımının sağlayacağı avantajlar konusunda bilgilendirici sunumlar gerçekleştirildi. Ardından TYÇ’de yer alan yükseköğretim yeterliliklerinden sorumlu 40 üniversitenin yöneticilerine plaket takdim edildi. 
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi adına plaketi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Taşan aldı. Programın ikinci bölümünde ise Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Bağlamında Bologna Süreci, Avrupa Yükseköğretim Alanı Uyum Süreci ve Kalite Güvencesi Süreçleri hakkında panel  düzenlendi.

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, yaptığı açıklamada, mezuniyet belgelerinin üzerinde TYÇ logosunun bulunmasının, o lisans programında kalite güvence süreçlerinin etkin bir şekilde işletildiğini gösterdiğini ifade etti. 

TYÇ logosunu taşıyan mezuniyet belgeleri ve eklerinin yurt içi ve yurt dışında eğitim ve istihdam piyasasında aranan yüksek nitelik ve kalitenin varlığını işaret ettiğini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“Avrupa Yeterlilikler Çerçevesine (AYÇ) açık bir referans anlamına gelen bu logo, aralarında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin de olduğu 40 üniversitenin mezuniyet belgelerinde bu yıl ilk kez kullanılacak. Üniversitem adına mutluyum, gururluyum. En çok da bütün öğrenciler adına gururluyum. Çünkü 2023 yılının ilk yarısı itibarıyla kalite güvencesi sağlanmış (akredite) 142 yükseköğretim lisans programı TYÇ’nin ilgili seviyesine yerleştirildi. Bunun bir sonucu olarak bu yıl itibarıyla TYÇ’de yer alan bu 142 lisans programından mezun olan öğrencilerin, mezuniyet belgelerinde TYÇ logosu yer alacak olup bu yeni dönemin ülkemize ve tüm üniversitelerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Gazete Bakış Haber Merkezi