Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 30 Haziran Koruyucu Aile Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Ailenin bu görevi yerine getiremediği durumlarda çocuğun devlet koruması altına alındığını ifade eden Yıldırım, korunmaya ihtiyacı olan çocuklar için aile odaklı sosyal hizmet modellerinin başında koruyucu aile hizmeti geldiğini kaydetti. 

152 çocuk uygulamadan faydalanıyor

Koruyucu aile hizmetinin amacının koruma altındaki çocukları birebir ilgi, koruma, sevgi, destek ve gözetim sağlayacak koruyucu aileleriyle buluşturmak olduğunu aktaran Vali Yıldırım, şunları kaydetti:

“Koruyucu aileler, çocuklarımızın eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde üstlenmektedir. Sürekli olarak Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaş aralığında bulunan, en az ilkokul mezunu olup düzenli geliri olan, sabıka kaydı bulunmayan, Sağlık Kurulu Raporunda ‘koruyucu aile olmasında sakınca yoktur’ ibaresi ile koruyucu aile olması uygun görülen, evli/bekar, çocuklu/çocuksuz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes (çocuğun biyolojik anne-babası ya da vasisi olmamak kaydıyla) koruyucu aile olabilir. 2022 Haziran itibarıyla mevcut koruyucu aile sayımız 135’dir. Hizmetten faydalandırılan 152 çocuğumuz bulunmaktadır. (Bazı ailelerde 2 çocuk bulunmaktadır.) İlimizde koruyucu aile olmak için sırada bekleyen çok sayıda ailemiz bulunmaktadır. Çocuklarımız akademik, sanatsal, sportif faaliyetlere ve yaz kurslarına yönlendirilmektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı 24 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ile 30 Haziran tarihinin Koruyucu Aile Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 30 Haziran bu sene Kurban Bayramı tatil gününe tesadüf ettiği için, takip eden hafta içinde Koruyucu Aile Günü ilimizde birtakım etkinliklerle kutlanacaktır.”

Vali Yıldırım, “Bütün çocuklarımızın güven içinde, mutlu bir şekilde hayatını sürdürebileceği ailelere kavuşmaları ümidi ve gayretiyle, Koruyucu Aile Günü’nü kutluyor, koruyucu ailelerimize ve çocuklarımıza sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Gazete Bakış Haber Merkezi