Türkmenli Mahallesi’nde düzenlenen Hasat Bayramı etkinliklerinde hediye çekilişi, hasat uygulaması, stant gezisi ve Süheyla Solak Blues Of Rumeli konseri davetlilerin beğenisini kazandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, hayata geçirdikleri dev projelerle Tekirdağ’ı tarım ve hayvancılığın başkenti haline getirdiklerini ifade etti. 

Verimli toprakların bereketini sofralara taşıyan çiftçilerin emeklerinin karşılığını almayı sonuna kadar hak ettiğini vurgulayan Albayrak, hasat döneminin çiftçilerin emek ve alın terini kazanca dönüştürdüğü bir bayram zamanı olduğunu ifade etti.

Albayrak, kentte Kiraz Festivali, Ihlamur Festivali, Bağbozumu etkinlikleri düzenlendiğini anlatarak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak buğday hasadını bayram haline getirdik. Geçtiğimiz yıllarda Süleymanpaşa İnecik, Muratlı Yeşilsırt, Ergene Yulaflı, Çorlu Seymen, Muratlı Kırkkepenekli ve Kapaklı Uzunhacı’da Hasat Bayramları düzenledik” ifadelerini kullandı.

Albayrak, şu değerlendirmelerde bulundu”

“Tahıl ürünleri insanlık tarihinin başlangıcından bu yana en temel besin maddelerinin başında geliyor. Ülkemizde nüfus artışına bağlı olarak buğday talebi artıyor. Tekirdağ ilimizin arazilerinin yüzde 65,81’i  tarım arazisidir, bu alanda Türkiye’nin en önde gelen ili olma özelliğini taşımaktadır. Önemli bir veri de Türkiye’de dekar başına buğday üretimi ortalama 200-300 kilogram iken, Tekirdağ’da bu rakam dekar başına ortalama 400-600 kilogramdır. İlimizde 2022 yılında 2 milyon dekara yakın buğday ekimi yapılmış ve 811.950 ton buğday üretimi gerçekleştirilmiştir. Geride bıraktığımız 9 yılda tarım ve hayvancılık alanında çok ciddi projeleri hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Tekirdağ’da çok büyük çaplı, tam anlamıyla bir mera ıslahı gerçekleştirdik, 138 mahallemizde 119.295 dekar meramıza (İl merasının yüzde 37’si) gübre attık, suvat, gölgelik, his göleti yaptık ve eğitim çalışmaları düzenledik.”

Yem fabrikası işleten tek büyükşehir belediyesiyiz

gazete bakış- Tekirdağ’da Hasat Bayramı coşkusu3

Albayrak, hayvancılığa kaba yem anlamında, macar fiği ve yem bezelyesi tohumu dağıtarak destek olduklarını belirterek, “Türkiye’de yem fabrikası işleten tek büyükşehir belediyesiyiz ve bunun değerini bildiğimiz için zor zamanlardan geçen hayvan yetiştiricilerimize süt yemi desteği yapıyoruz. Bunun yanında zirai makine desteği, fide ve fidan desteklerinde bulunduk. İl genelinde 22.293 arı kovanı dağıttık. Ayrıca arıcılara destek olmak için 2023 yılında 508 kişi ye 91440 kilogram arı keki dağıtımını gerçekleştirdik. Yaptığımız bu hizmet ve yatırımlar tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Türkmenli Muhtarı Mümin Somuncu, Çorlu, Ergene ve Marmaraereğlisi Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da birer konuşma yaparak tarımın önemini vurguladı.

gazete bakış- Tekirdağ’da Hasat Bayramı coşkusu2

Muhabir: Murat Yasin Kıyıcı