Trakya Belediyeler Birliği tarafından organize edilen deprem ve doğal afetlere yönelik bilgilendirme programları çerçevesinde, olası Marmara depremine hazırlık çalışmaları sürüyor.

Belediyeler Birliği öncülüğünde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi iş birliğinde oluşturulan “Deprem Risk Yönetimi Bilim Kurulu ve Çalışma Grubu” bir araya geldi. Toplantıda deprem güvenliği için zemin etüdü çalışmaları yapıldığı, gözlem istasyonu ve yapısal alarm sisteminin faaliyete geçirildiği, riskli bölgelerde kentsel dönüşüm uygulamalarının devam ettiği belirtildi.

Deprem Risk Yönetimi Bilim Kurulu ve Çalışma Grubu kendi içerisinde de üç ayrı gruba ayrıldı ve düzenlenen toplantılar; Afet Yönetimi Acil Durum Grubu, Zemin ve Geoteknik Grubu, Yapısal Deprem Grubu ve Planlama şeklinde üç ayrı etap halinde gerçekleştirildi.

Toplantıya katılan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Namık Kemal Üniversitesi ile TMMOB, AFAD, AKUT ve UMKE bürokrat, akademisyen ve temsilciler; doğal afet risk yönetimi, kentleşme ve depremsellik konularıyla ilgili bilgi paylaşımlarında bulundu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener; ihtiyaç duyulan kurum, kuruluş ve STK’lerin de proje çalışmaları kapsamına dahil edilebileceğini aktardı.

Katılımcılar, depremsellik açısından riskli bulunan bölgelerde gözlem ve tespitlerde bulundu.

DEPREME HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Trakya Belediyeler Birliği Başkanı Kadir Albayrak, toplantıda yaptığı konuşmada, deprem hassasiyetine vurgu yaptı.

Albayrak, şunları kaydetti: “Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle deprem olmak üzere doğal afetlere yönelik hazırlıklarımız için planlamalar yapıyoruz. Afet risklerini azaltmak ve halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için mücadelemizi aralıksız şekilde sürdürüyoruz. Halkımızın deprem konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla çalıştay ve konferans programları düzenliyoruz. İletişim ağımızı ve Coğrafi Bilgi Sistemi uygulamalarımızı geliştirdik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturduğumuz birimlerimizle deprem güvenliği için zemin etüdü çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Gözlem istasyonumuzu ve yapısal alarm sistemimizi faaliyete geçirdik. Riskli Bölgelerimizde kentsel dönüşüm uygulamalarımız devam ediyor. Binaların risk sınıfını
 belirlemek amacıyla performans analizi yapıyoruz. Afet Toplanma Ve Geçici Barınma Alanlarının sayılarını hızla arttırıyoruz. Deprem İle ilgili tüm çalışmalarımızın yer aldığı internet sitemizi faaliyete geçirdik. Afet konteynerlerimizi kentimizdeki stratejik konumlarda kullanıma hazır hale getirdik. Birimlerimizin kesintisiz iletişimi için geniş kapsamlı bir altyapı oluşturuyoruz. Bölgemizde afet risklerinin azaltılması konusunda yapılması gereken pek çok çalışma var. En büyük dileğimiz bölgemizde yıkıcı afetlerin yaşanmamasıdır. Deprem kuşağında bulunmamız nedeniyle her ihtimale hazırlıklı olmalıyız. Kurulda yer alan temsilcilerimize toplantılara katılımları için teşekkür ederim.” dedi.