Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Süleymanpaşa ilçesinin Karaevli Mahallesi’nde düzenlenen ve yüzün üzerinde firmanın katıldığı,  en yeni teknolojilerinin sergilendiği “Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı'nın” açılış törenine katıldı.

Vali Soytürk, burada yaptığı konuşmada, 18 Ağustos’ta Tekirdağ Valisi olarak atandığını ve o günden beri ziyaretçilerini kabul ettiğini ve bir taraftan da iade-i ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

Devam eden kamu inşaatlarını gezdiğini ve ilçelere ziyaretlere gittiğini belirten Soytürk, “Her ilçeye gittiğimde de bir köye mutlaka gidiyorum. Köylülerimizle, çiftçilerimizle sohbet ediyorum. Atanmamdan hemen sonra Özel Kalem Müdürlüğümüzden brifing raporunu istedim. Brifing raporu 96 sayfa idi. Buraya gelmeden önce tam üç defa okudum. Bununla birlikte Tekirdağ’ı bilen arkadaşlarla sohbet ettim. Tekirdağ bir sanayi şehri, Tekirdağ bir turizm şehri ama en önemlisi Tekirdağ bir tarım şehri. Vali olarak görev yaptığım daha önceki yerlerde de eğitim, tarım, sağlık ve güvenlik benim öncelik alanlarımdandır” dedi.

Eğitim, tarım, güvenlik başta olmak üzere  brifingler aldığını anlatan Vali Soytürk, şunları kaydetti:

“Kısa süre içerisinde Tekirdağ’ın en önemli sorunu nedir derseniz. Bu kuraklıktan kaynaklı olarak su problemi derim. İçme suyu problemi var. TESKİ Genel Müdürümüzle, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımızla birkaç defa konuştuk. İçme suyu ile ilgili sadece bugüne değil yarını da düşünerek projeler hazırlamamız lazım. Tarım için su lazım. Mevcut barajlar, mevcut göletlere yeni göletler eklememiz lazım. Projeleri devam eden inşaatların da ödeneklerinin hızla bulunup devam etmesi gerektiğini düşünüyorum ama sanayici için de su lazım onu da çok net görüyoruz. Su en önemli sorunumuz görünüyor.”

“SUYLA İLGİLİ PROJELER EN ÖNEMLİ KONUMUZ”

Vali Soytürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunun dışında yine çektiğim fotoğraf şudur ki, ürün deseni olarak çok fazla bir ürün deseni yok önümüzde. İlk öne çıkan ürün buğday ama sevindirici bir durum var ki, başka çalıştığım yerlerde sulu tarımda alınan ürün miktarını burada kuru tarımla bile alabiliyoruz. Bu önemli bir şey, toprak oldukça verimli. Hele bide suya daha fazla suya kavuşursa köylünün, vatandaşın gelirinin çok daha artacağı aşikar. Bu su problemi, suyla ilgili projeler en önemli konumuz olacaktır. Buğdayın yanında ayçiçeği ve kanola Türkiye’de ilk üçe girdiğimiz ürünler. Bununla birlikte Şarköy’de zeytin, bağcılık ve kiraz var. Yapılması gereken çok iş var görüyorum. Şarköy’den gelen muhtarlarla üreticilerle de konuştuk. Uygulanan yöntemler hakikaten bir el atılmasını gerektiriyor. Bu fuarların hem çiftçilerin iyi uygulamalarını birbirine tanıtması açısından hem  de firmaların yeni teknolojik aletlerini tanıtması açısından bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle emeği geçen herkese, tarım teşkilatına, belediyemize ve organizasyon firması teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Kurdele kesiminin ardından Vali Soytürk ve protokol üyeleri fuar alanını gezdi.

Muhabir: İlkay Danacılar