Tekirdağ’da yaşanan kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçilerin sorunları Meclise taşındı. AK  Parti Tekirdağ İl Başkanı Ali Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuraklığın Tekirdağ çiftçisini olumsuz etkilediğini anımsattı.

8 MİLLETVEKİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Boyları büyümeyen ayçiçeğinin tarlada kaldığını vurgulayan Gümüş,  “Çiftçi biçilemeyecek durumda olan ayçiçekleri için afet bölgesi ilan edilmesini istiyor. Tekirdağ’ın Meclise gönderdiği 8 milletvekili de ayrı ayrı açıklama yaparak Tekirdağ çiftçisinin yanında olduklarını ve bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi” diye konuştu.

Trakya’nın tamamında etkili olan kış kuraklığı nedeniyle çiftçinin zor günler geçirdiğini dile getiren Gümüş, şunları kaydetti:

“Kuraklık nedeniyle boy ve kafası büyümeyen ayçiçeği biçilemeyecek durumda. Zor durumdaki çiftçiler, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesini ve kredi borçlarının ertelenmesini talep etti. Tekirdağ ilinde  bu yıl 350 bin  dikim alanı ve ÇKS kayıtlarına göre rekolte bekleniyorken yağışların düzenli olmaması veya kısmi yüzeysel gerçekleşmesi nedeniyle yüzde 25-30 arasında Bakanlığımız öngörülerine göre bir verim bekleniyor. Bir verim düşüşü bekleniyor. Ayçiçeklerinin zamanında suyu almaması ayçiçeğinin kafalarının büyümemesi gibi bir neticeye sebebiyet verdi. Bize çiftçilerimizden Tarım İl Müdürlüğümüze, siyasilere gelen dört çeşit talep var. Bunların hepsini listeledik. Özellikle Tekirdağ’ın afet bölgesi ilan edilmesi Ziraat Bankası ve tarım kredisine olan borçların ötelenmesi, ertelenmesi, bu taleplerin hepsini milletvekillerimiz aracılığıyla Bakanlığımıza bildirdik.”

ÇEKİRGE SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Gümüş, Tekirdağ’da yaşanan çekirge istilasına ilişkin de açıklama yaptı.

Kayı köyünde, Muratlı ilçesi Hanoğlu Mahallesi’nde çekirgelerin yoğun şekilde bulunduğu ve tarım üretimine zarar verecek seviyeye geldiğini aktaran Gümüş, “Bakanlığımız derhal etkin ilaçları temin edip bölgeye yayılmasını engellemek için bu ilaçları temin etti. Müdürlüğümüzün ekipleriyle beraber milletvekilimiz Gökhan Diktaş’la beraber gidip bölgeye biz de ziyaret ettik. Bugün aldığımız verilere göre de çekirge tehlikesi bertaraf edilmiş durumda. Çok etkin bir ilaç, derhal ilaçlama yapıldığında bölgeye tesir eden bir ilaç kullanılmıştı” dedi.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan