Ergene Belediyesi Kültür Merkezi binasında düzenlenen “Temiz Nefes” mobil uygulaması toplantısında konuşan Belediye Başkanı Rasim Yüksel, yaşanabilir bir dünya, yarınlara ve çocuklara bırakılacak sağlıklı yaşam alanları için ‘’Temiz Nefes’’ mobil uygulamasını, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi ile geliştirerek halkın hizmetine sunduklarını ifade etti.

KOKU ŞİKAYETLERİ ALINACAK

Yüksel, kokunun sebep olduğu kirliliğin hissedilir derecede sağlığı etkilediğini vurgulayarak, “Ergene’de sanayi kaynaklı emisyonlar kontrolsüz olarak salınmakta ve bölgemiz için ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Bu proje ile kokunun kaynağında tespit edilmesi ve bildiriminin yapılması amaçlanmaktadır. Bölge halkı için anlık bildirim yapılması imkanı sunulan bu uygulama ile koku şikayetleri özelinde veriler toplanılacak, raporlama ile gerekli kurum kuruluşlara denetim yapılması hususunda yazışmalar yapılacaktır. Yerel bir idare olan Ergene Belediyemiz olmak üzere siz vatandaşlarımızın da kullanımına sunulan ‘Temiz Nefes’ projesiyle yarınlara daha yaşanabilir bir Ergene bırakacaktır” diye konuştu.

Toplantıya Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Ergene’deki siyasi partilerin temsilcileri, Ergene Belediye Başkan yardımcıları Ayça Albayraktar, Doğan Durmaz, Yüksel Baydarlı, Ergene Belediyesi Meclis üyeleri, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi proje görevlisi Arş. Gör. Dr. Can Burak Özkal, dernek başkanları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

UYGULAMA HAKKINDA

Koku Derecelendirme Mobil Uygulama Projesi ile ilçe sakinlerinin ikamet ettiği adresten ya da bulunduğu konumdan anlık koku memnuniyeti değerlendirmelerini yapabilecekleri bir mobil aplikayon oluşturuldu.

Ergene Belediyesinin düzenli olarak göndereceği takip sistemleri raporları neticesinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şikayetler hakkında bilgiler ulaşacak.

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan