Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tekirdağ’da ulaşım alanında hayata geçirdiği projelerle vatandaşların daha konforlu bir ulaşım hizmeti almasını sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,kentte ilk kez uygulamaya konulan akıllı kavşaklar ve bu kavşaklara uzaktan erişilerek yönetiminin sağlandığı Trafik Kontrol Merkezi ile il genelinde yaşanan trafik sıkıntısını ortadan kaldırdı. 

Bu kapsamda Süleymanpaşa Otobüs Terminali’nde kurulan Trafik Kontrol Merkezi’nin açılış töreni yapıldı. 

31 akıllı kavşak yapıldı

Kentin değişik noktalarına kurulumu yapılan 31 akıllı kavşak sinyalizasyon sistemleri ile trafik ölçüm sistemi, trafik izleme kamera sistemleri vb. akıllı ulaşım sistemlerinden trafik verileri elde edilerek trafik bilgisi oluşturuyor. 

Sistem tek merkezden trafik kontrolü ve yönetimi sağlıyor. Trafik sinyalizasyon sistemlerinde sinyal sürelerinin programlanmasında kullanılan en ileri teknik, trafik koşullarını algılayıp yapay zeka ile optimizasyon yapan adaptif hibrit trafik yönetim sistemidir. Cep trafik, değişken mesaj sistemleri, web uygulamaları gibi çeşitli bilgi platformlarına entegre edilerek vatandaşlara bilgi aktarımı sağlıyor. 

Trafik akışı hızlandı

Akıllı kavşak teknolojisi, kentte artan trafik hacmi nedeniyle tıkanan kavşaklara gerçek zamanlı müdahale ederek trafik akışını hızlandırır ve gecikme sürelerini
azaltır. Sahadan aldığı verileri merkezde değerlendirerek kavşak ve network sinyal sürelerini optimize ederek anında müdahale eder. Kavşaklarda taşıt
gecikme sürelerini % 20 ve buna bağlı olarak emisyonları % 18, yakıt tüketimini de % 15’e kadar azaltır. 

ASELSAN tarafından kurulan bu sistem sayesinde eski sistem olan sabit süreli sinyalizasyon sisteminde oluşan gereksiz bekleme süreleri ortadan kaldırıldı. 
Ayrıca kavşaklara monte edilen 360 derece balık gözü kameralar ile araç yoğunluğu ölçülerek yapay zeka teknolojisi ile birlikte yolda bulunan fiziki loop
sensör adı verilen araç algılayıcı sensörler kullanmaktadır. Bu sistem vatandaşlara daha hızlı, daha güvenli ve daha konforlu bir ulaşım imkanı sağlıyor. Böylece yakıt tasarrufu ve zaman kazanmanın yanında araçların egzoz gazı olan karbonmonoksit salınımı da yüksek oranda azalmaktadır. Bunun dışında vatandaşların kullanımına sunulacak olan mobil uygulama sayesinde hayatı kolaylaştıran bilgilere vatandaşların cep telefonlarından istedikleri an ulaşabilecekler.

Kavşaktan uzaktan erişim sağlanıyor

ASELSAN tarafından kurulan Trafik Kontrol Merkezi ile sisteme dahil olan 31 sinyalize kavşağa uzaktan erişim sayesinde süre ayarlama, program değişikliği ve kavşağı fasıla moduna alma ve kapatma açma işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında araç sınıflandırması, yoğunluk haritası gibi teknik verilere de bu merkezden ulaşılabiliyor. Bu sistem sayesinde kurumumuz için gereksiz yakıt tüketiminin de önüne geçilecektir. En kısa sürede Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol ağında yer alan tüm sinyalizasyon sistemlerini bu kapsama dahil ederek tüm vatandaşlarımızın bu konfordan faydalanması sağlanacak. 

Ulaşımda seviye atladık

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ulaşım alanında yenilikçi projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trafik Kontrol Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, vatandaşların rahat, konforlu ve güvenli bir
şekilde ulaşım hizmeti alabilmeleri adına yenilikçi, sürdürülebilir ve geliştirilebilir projeleri hayata geçirdiklerini söyledi. 

Bunlardan birinin de akıllı kavşak Uygulaması olduğunu aktaran Albayrak, şunları kaydetti:

“İl genelinde 31 noktada gerçekleştirdiğimiz akıllı kavşak sinyalizasyon sistemleri ile trafik kontrolü ve yönetimi konusunda önemli kazanımlar elde ettik. Buna bağlı olarak kurduğumuz ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Trafik Kontrol Merkezi ile tüm kavşakları uzaktan erişim ile kontrol altında tutuyor ve anında müdahale edebiliyoruz. Bu sayede trafik sıkışıklığı yaşanan noktalarda trafik akışını hızlandırdık. Yaşanan trafik sıkıntısını ortadan kaldırdık. Hayata geçirdiğimiz projeler ile Tekirdağ’ı geleceğe taşımaya devam ediyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Tekirdağ büyüyor, gelişiyor ve yenileniyor. Trafik Kontrol Merkezimiz kentimize ve tüm halkımıza hayırlı olsun.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdin Eral da Trafik Kontrol Merkezi’nin çalışma sistemi ve akıllı kavşaklar konusunda teknik bilgileri paylaştı. Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve TEKULAŞ Genel Müdürü İlyas Küçükmidil de birer konuşma yaparak Trafik Kontrol Merkezi’nin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Muhabir: Murat Yasin Kıyıcı