Trakya’da yaşanan kuraklık ayçiçeğinde verim kaybına neden olacak.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar,  aşırı kuraklık sonucu üreticinin ayçiçeğinde çok yüksek rekolte düşüşü beklemesi dolayısıyla “Trakya’nın afet bölgesi ilan edilmesi” için kanun teklifi verdi.

Avşar, kanun teklifinin gerekçesinde ülkenin ayçiçeği üretiminin yüzde 43’ünü karşılayan Trakya’da verimin yüzde 50’ye kadar düşmesinin beklendiğini ifade ederek, hükümete, Trakya çiftçisine sahip çıkması çağrısında bulundu.

Avşar, mevsim normalinde seyretmeyen yağış düzensizlikleri sebebiyle ayçiçeğinin erken ekiminin, mildiyo hastalığı riski taşırken; geç ekilmesi durumunda ise çiçek döneminde yakıcı sıcaklarla birlikte rekolte düşüklüğü ihtimali oluşturduğu, aşırı sıcak ve nemden dolayı bitkinin strese girdiği ve mantari hastalıklarının görülmeye başlandığını dile getirdi.

Avşar, “Son dönemde yaşanan yüksek sıcaklıkların da etkisiyle, yetersiz kök gelişimi, bitki boyunda kısalık, yaprakta küçülme vb. abiyotik stresler, bitkinin generatif döneme erken geçişine sebep oluyor, yüksek sıcaklık ve kuraklığın halen devam ediyor olmasıyla tablalarda küçülme ve tabla yapraklarında yanıklar oluşuyor ve verim kayıpları uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 45-50 düzeyinde olacak” dedi.

Tarım Kanunu’nun 22. maddesinin başlığına “doğal afetlerden korunma” ve içeriğine de “aşırı kuraklık, sel ve haşere istilası gibi doğal afetlerin zararlarını bertaraf etmek” ibarelerinin eklenmesini öneren Avşar, aşırı kuraklık ve bitkisel hastalıkların beraberinde getireceği zararların bertaraf edilmesi için Trakya’nın bir an evvel afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini kaydetti.

Avşar, yüksek üretim maliyetlerinin ileriki sezonlarda ürün deseninde ayçiçeği aleyhine değişime sebep olma riskinin bulunduğunu ifade etti.