Trakya genelinde yaşanan kuraklık ile Tekirdağ’daki çekirge istilası Meclis gündemine taşındı.

CHP’nin Tekirdağ milletvekilleri Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar; Edirne milletvekilleri Ahmet Baran Yazgan ve Ediz Ün; Kırklareli milletvekilleri Fahri Özkan ve Vecdi Gündoğdu; ortak bir yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu.

Milletvekili Aygun, yaptığı açıklamada, yasa teklifi ile ayçiçeği ve buğday üretimi başta olmak üzere tarıma büyük darbe vuran kuraklığa ve çekirge istilasına karşı Trakya’nın afet bölgesi kapsamına alınmasını amaçladıklarını ifade etti.

Tarımsal üretimde devamlılığın sağlanması ve çiftçinin tarımsal topraktan kopmaması için çiftçilerin zararlarının tarım sigortasından karşılanması, Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının iki yıl süreyle faizsiz ertelenmesini istediklerini anlatan Aygun, CHP’nin Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne milletvekilleri olarak ortak imza ile yasa teklifi hazırladıklarını dile getirdi.

Aygun, iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerden Trakya’da bu yıl ayçiçeği ve buğday başta olmak üzere tarımsal alanlarda çok ciddi bir kuraklık yaşandığını vurguladı.

“AFET BÖLGESİ KAPSAMINA ALINSIN”

Son iki yıldır Trakya’ya düşen yağışlarda yarı yarıya bir azalma görüldüğünün altını çizen Aygun, şunları kaydetti:

“Trakya Bölgesi’nde; son 73 yılın en kurak dönemi yaşanmaktadır. Mazot, tohum, gübre ve ilaçlama maliyetlerinin çok yükseldiği bir dönemde üretici nefes alamaz hale geldi. Bu iklim şartları ve üretim maliyetleri ile buğday, ayçiçeği, pirinç, mısır vb. üreticileri üretim yapamaz hale gelmiştir. Kuraklık ve çekirge popülasyonunda görülen aşırı artış sonucu özellikle ayçiçeğinde büyük kayıplar görülmüştür. Ayçiçeği özellikle kışın yağışların toprakta birikimi ile yetişmektedir. Eğer toprakta yeterli nem bulunmaz ise ayçiçeğinin kuru tarım alanlarında yetiştirilmesi mümkün değildir. Ayçiçekler bodur kalmış, biçerdöver giremez hale gelen tarlalar nedeniyle üreticiler büyük zarara uğramıştır. Yasa teklifi ile 2023 yılında meydana gelen kuraklık ve çekirge istilası nedeniyle Trakya’nın afet bölgesi kapsamına alınmasını istedik.”

Gazete Bakış Haber Merkezi