Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için özel üretilen sıfır karbon emisyonu, enerji tasarrufu ve batarya sistemi ile günlük 95 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip Trambüs, yolcu hizmetine başladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa halkına müjdeyi verdi. Başkan Beyazgül trambüslerin bir yıl ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için özel üretilen Türkiye’nin ilk yerli yüksek teknoloji bataryalı trambüsü, Şanlıurfa sokaklarında hizmete başladı.

Tarihi çarşıların yer aldığı Haşimiye, Balıklıgöl ve Atatürk bulvarı üzerinde sefer düzenleyecek olan Trambüsler, 2’nci toplama merkezinden hareket edecek. 63 ring hattında hizmet veren körüklü otobüslerin yerini trambüsler aldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Şanlıurfa’ya kazandırılan trambüsler ve Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığının ek hizmet binasının açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Açılış törenine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AK Parti Milletvekilleri ve adayları, ilçe belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve meslek odalarının temsilcileri katıldı.

Trambüsler 1 yıl boyunca ücretsiz olacak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül Şanlıurfa’nın şahlanmaya devam edeceğini kaydetti. Başkan Beyazgül, “Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz diyerek lafa bakmayacağız. Tambüslerimizin 6 tanesi geldi. 4 tanesi de iki ay içerisinde gelecek. Trambüslerimizi diğer araçlarımızla birlikte destekleyeceğiz. Bugünden itibaren 63 ring hattında hizmete başlayan trambüslerimiz bir yıl boyunca ücretsiz olacak. Ulaşımda trambüsleri bedava yapabilen bir şehir daha var mı yok yapamazlar. Biz yaparız dedik ve Allah’ın izniyle yaptık" diye konuştu.

Konuşmanın ardından direksiyon koltuğuna geçen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ilk seferi başlattı.